1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Uzun Vadeli Tahviller Yatırımcılar Arasında Yeniden İlgi Odağı Haline Geliyor

Uzun Vadeli Tahviller Yatırımcılar Arasında Yeniden İlgi Odağı Haline Geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de Uzun Vadeli Tahvillerde Değer Kazancı

ABD’de enflasyonun tahminlerin altında kalması, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceği beklentilerini artırdı. Bu durum, uzun vadeli dolar cinsi gelişmekte olan piyasa devlet tahvillerinde değer kazancına neden oldu. Mayıs ayından bu yana, 10 yıl veya daha uzun vadeli tahviller %5,3 değer kazanarak diğer kategorilere göre daha iyi performans sergiledi.

Pictet Asset Management’ta kıdemli portföy yöneticisi Guido Chamorro, yatırımcıların uzun vadeli tahvillerden kaçındığını ancak ABD faiz indirim döngüsü başladığında bu tahvillerin iyi bir performans sergileyeceğine inandıklarını belirtiyor. Aynı şekilde, Lazard Asset Management’ta gelişmekte olan piyasalar borç yöneticisi Arif Joshi de ABD’de açıklanan verilerin uzun vadeli tahviller için olumlu bir zemin oluşturduğunu vurguluyor.

Gelecek yıl için %2’lik bir büyüme ve enflasyonda düşüş beklentisi, uzun vadeli tahvillerin değer kazanmaya devam edebileceği anlamına geliyor. Bu durum, yatırımcıların uzun vadeli tahvillere olan ilgisini artırabilir ve portföy çeşitlendirmelerinde bu tahvillere daha fazla yer vermelerini teşvik edebilir.

Uzun vadeli tahvillerin, ABD ekonomisindeki gelişmelere ve Merkez Bankası’nın politikalarına duyarlı olmaları nedeniyle yatırımcılar için önemli bir alternatif olabilir. Bu nedenle, yakın zamanda uzun vadeli tahvillere yönelik ilginin artması ve bu tahvillerin değer kazanmaya devam etmesi beklenmektedir.

Uzun Vadeli Tahviller Yatırımcılar Arasında Yeniden İlgi Odağı Haline Geliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!