1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yabancı yatırımcılar borsada 542,7 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi

Yabancı yatırımcılar borsada 542,7 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt dışında yerleşik kişilerin menkul kıymetlerine ilişkin verileri içeren Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri’ni yayımladı. Yayımlanan verilere göre, 7 Haziran haftasında önemli hareketlilikler yaşandı.

Yurt dışında yerleşik kişiler, söz konusu haftada net 540,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve 78,3 milyon dolarlık Genel Yönetim Dışındaki Sektör (ÖST) varlığı aldı. Aynı dönemde ise 542,7 milyon dolarlık hisse senedi sattılar.

Bu durum, yurt dışında yerleşik kişilerin tarihte ilk kez 11 hafta üst üste DİBS’te alım tarafında yer aldığını gösteriyor. Geçen hafta itibarıyla yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 10 milyar 615,8 milyon dolara ulaşarak son 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Yurt dışında yerleşik kişilerin 31 Mayıs itibarıyla 41 milyar 118,5 milyon dolar olan hisse senedi stoku ise 7 Haziran’da 39 milyar 517,1 milyon dolara geriledi. ÖST stokları ise 303,4 milyon dolardan 382,6 milyon dolara yükseldi.

Yabancı yatırımcılar borsada 542,7 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!