1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yabancı Yatırımcılar, Son 1,5 Ayın En Güçlü Tahvil Alımını Yaptı

Yabancı Yatırımcılar, Son 1,5 Ayın En Güçlü Tahvil Alımını Yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Türk Varlıklarına İlgisi Artıyor

Yurt dışında yerleşik kişiler, Türk varlıklarına ilgilerini artırarak, son dönemde yatırımlarını güçlendirmekteler. 5 Temmuz haftasında, yurt dışında yerleşik kişiler 1 milyar 480,2 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alarak, DİBS stokunu 6 Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye, 12 milyar 412,1 milyon dolara çıkardılar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri’ne göre, yatırımcılar geçen hafta hisse senedi, DİBS ve Genel Yönetim Dışındaki Sektör (ÖST) varlıklarında net artışlar gerçekleştirdiler.

Yatırımcılar, geçen hağta net 156,4 milyon dolarlık hisse senedi, 1 milyar 480,2 milyon dolarlık net DİBS ve 25,2 milyon dolarlık ÖST varlığı aldılar. Özellikle son 1,5 ayda en güçlü DİBS alımını yapan yatırımcılar, yılbaşından bu yana toplamda 9 milyar 607,3 milyon dolarlık DİBS alımı gerçekleştirdiler. Yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 5 Temmuz haftasında 10 milyar 500,3 milyon dolardan 12 milyar 412,1 milyon dolara yükseldi.

Bununla birlikte, hisse senedi ve ÖST varlıklarında da artışlar yaşandı. Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stoku 39 milyar 759,4 milyon dolardan 40 milyar 823,5 milyon dolara, ÖST stokları ise 388,9 milyon dolardan 417,9 milyon dolara çıktı.

Yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinin artması, ülke ekonomisine de olumlu yansımalar yapabilir. Bu durum, Türkiye’nin yatırım cazibesinin arttığını ve finansal istikrarının yabancı yatırımcılar tarafından güvenilir bulunduğunu göstermektedir. Yatırımcıların Türk varlıklarına yönelik güvenlerinin devam etmesi, ekonomik büyümenin desteklenmesine ve ülke ekonomisinin daha da güçlenmesine katkı sağlayabilir.

Yabancı Yatırımcılar, Son 1,5 Ayın En Güçlü Tahvil Alımını Yaptı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!