1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yabancı Yatırımcılar, Tahvil Piyasasına Rekor Düzeyde Giriş Yaptı

Yabancı Yatırımcılar, Tahvil Piyasasına Rekor Düzeyde Giriş Yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de sıkı para politikası ve kamuda tasarruf tedbirleri, enflasyondaki düşüş beklentileriyle birlikte yabancı yatırımcıların Türk tahvillerine olan ilgisini artırmış durumda. Geçen hafta tahvil piyasasına yapılan 2.8 milyar dolarlık yabancı girişi, 29 Mart 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yabancı Yatırımcıların Artan İlgi Nedenleri

Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin sıkı para politikasına bağlı kalması, makroihtiyati tedbirlerin uygulanması ve enflasyondaki düşüş beklentileri, yabancı yatırımcıların Türk tahvillerine olan ilgisini artıran faktörler arasında yer alıyor. Bu durum, yabancı yatırımcıların Türk lirası varlıklara olan güvenini yükseltiyor.

Ekonomist Görüşleri ve Tahvil Faizleri

Ekonomi uzmanları, özellikle kısa vadeli tahvillere artan ilgiyi değerlendirirken yüksek faizli tahvillerin ileride ciddi sermaye kazancı sağlayabileceğine dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 45 seviyelerinden yüzde 42.6’ya, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 28.9’dan yüzde 27.4 seviyesine geriledi.

QNB Finansbank Baş Ekonomisti Erkin Işık, enflasyonun düşeceğine yönelik beklentilerin, ABD tahvil faizlerindeki gerilemenin ve swap işlemlerinde limitlerin dolmasının tahvillere ilgiyi artırdığını belirtiyor. Ayrıca, Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 10 Mayıs haftasında 7.75 milyar dolar artarak 134.4 milyar dolara çıktı ve bu artış son 3 yılın en yüksek haftalık rezerv artışı oldu.

Kur korumalı mevduatlar ise aynı haftada 36.4 milyar TL düşerek 2.2 trilyon TL’nin altına geriledi. Bu durum, yabancı yatırımcıların Türk tahvillerine olan ilgisinin artmasında etkili olmuştur.

Yabancı Yatırımcılar, Tahvil Piyasasına Rekor Düzeyde Giriş Yaptı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!