1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yabancı yatırımcılar Türkiye’deki hisse senetlerini satarken, tahvillere yöneldi

Yabancı yatırımcılar Türkiye’deki hisse senetlerini satarken, tahvillere yöneldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt Dışındaki Yatırımcılar Türkiye’deki Menkul Kıymetlere Yöneliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık menkul kıymet istatistiklerini yayınladı. 14 Haziran itibarıyla, yurt dışında yerleşik kişilerin Türkiye’deki menkul kıymetlere olan ilgisi dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Verilere göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 14 Haziran haftasında net 791,7 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve 12,2 milyon dolarlık Genel Yönetim Dışındaki Sektör (ÖST) varlığı satın aldı. Aynı dönemde ise 439,2 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Yatırımcıların DİBS’te artan alımları sonucunda, yurt dışında yerleşikler tarihte ilk kez 12 hafta üst üste DİBS’te alım tarafında yer aldı. Bu durum, yabancıların DİBS stokunu 11 milyar 235,7 milyon dolarla 13 Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

Öte yandan, 7 Haziran haftasında yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 10 milyar 615,8 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu. Bu da yatırımcıların Türk menkul kıymetlerine olan ilgisinin arttığını gösteriyor.

Yatırımcıların hisse senedi ve ÖST varlıklarındaki artışlar da dikkat çekici. 7 Haziran itibarıyla yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stoku 39 milyar 517,1 milyon dolar iken, 14 Haziran’da 40 milyar 331,9 milyon dolara yükseldi. ÖST stokları da aynı dönemde 382,6 milyon dolardan 394,1 milyon dolara çıktı.

Yabancı yatırımcılar Türkiye’deki hisse senetlerini satarken, tahvillere yöneldi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!