1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yabancı Yatırımcılar, Yüksek Faiz Arayışında Türk Lirası Referanslı Tahvillere Yöneliyor

Yabancı Yatırımcılar, Yüksek Faiz Arayışında Türk Lirası Referanslı Tahvillere Yöneliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Lirası Cinsi Varlıklara Olan Talep

Türk lirası cinsi varlıklara olan güçlü talep, bazı yabancı yatırımcıları az bilinen ve likit olmayan tahvillere yöneltiyor. Bloomberg’in haberine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen gecelik referans faiz oranına endeksli TLREF tahvilleri, gelişmekte olan piyasalarda yüksek getiri arayışında olan yatırımcılar arasında giderek popüler hale geliyor.

TLREF Tahvilleri ve Yabancı Yatırımcılar

Yabancı yatırımcıların bu tahvillere erişmesi ve el değiştirmesi zor olabilir çünkü alım-satım amacıyla değil, bilanço yönetimi amacıyla Türk bankaları tarafından tutuluyorlar. Ancak, yabancı yatırımcılar bu tahvilleri cazip kılan, yüzde 50’lik TCMB politika faizinin üzerinde getiri sunmalarıdır. Bu faiz oranı, Arjantin ve Zimbabve gibi ülkelerin faiz oranlarından önemli ölçüde yüksektir.

Yabancı yatırımcılar, Türk bankalarından ve portföy yönetim şirketlerinden TLREF tahvilleri almak üzere anlaşmalar yapmaktadır. MUFG Bank Türkiye Hazine Direktörü Onur İlgen’e göre, swap kısıtlamalarının olduğu bir ortamda yüksek nominal getiri arayan yabancı yatırımcılar, TLREF tahvilleri gibi alternatif yolları tercih edebilirler.

TLREF Tahvillerinin Özellikleri

TLREF tahvilleri genellikle üç ayda bir kupon ödemesine sahiptir. Bu tahvillerin faizi, diğer TL cinsi tahvillere göre daha yüksek olabilir ancak likiditesi düşüktür. İki ve 10 yıl vadeli TL cinsi tahviller daha likit olabilirken, TLREF tahvillerinden çıkış yapmak yabancılar için zor olabilir.

Yabancı yatırımcılar için TL’ye yatırım yapmak belirli sınırlarla karşılaşabilir. Offshore faizlerin yurt içi faizlerin altında olması, yabancı yatırımcıları TLREF tahvilleri gibi niş enstrümanlara yönlendirebilir.

Yabancı Yatırımcılar, Yüksek Faiz Arayışında Türk Lirası Referanslı Tahvillere Yöneliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!