Yabancı Yatırımcıların Türkiye’deki Yatırımları ve Güven Artışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yabancı Yatırımcıların Türkiye’deki Yatırımları

Yabancı yatırımcılar, 10 Mayıs haftasında Türkiye’deki yatırımlarını artırmıştır. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere göre, bu haftada 84,7 milyon dolar net hisse alışı yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan verilere göre, aynı dönemde DİBS (Devlet İç Borçlanma Senetleri) net alımları 2 milyar 832,6 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Yabancıların DİBS (Ters Repo) alımları net 19,2 milyon dolar olurken, net DİBS (Teminat) ve DİBS (Ödünç) işlemleri gerçekleşmemiştir. Ayrıca, şirket borçlanma senetleri alımları net 17,6 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Bilgi Notları

Yurt dışında yerleşik kişilerin Türkiye’deki hisse senedi stokları piyasa değeri 40 milyar 382,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. DİBS (Kesin Alım) stokları 6 milyar 796,0 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 1 milyar 695,0 milyon dolar ve DİBS (Teminat) stokları 2 milyar 423,1 milyon dolar olarak açıklanmıştır. Şirket borçlanma senedi stokları ise 229,6 milyon dolar seviyesindedir.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin artmasıyla birlikte yatırımların artması ülke ekonomisi için olumlu bir gelişmedir. Bu durum, Türkiye’nin cazibesini artırarak uluslararası yatırımcıların ülkeye olan ilgisini artırabilir. Yatırımların artmasıyla birlikte ekonomik büyüme ve istihdam da olumlu etkilenebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yabancı Yatırımcıların Türkiye’deki Yatırımları ve Güven Artışı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!