1. Haberler
  2. Analizler
  3. Yapışkan enflasyonun varlık piyasalarındaki etkisi

Yapışkan enflasyonun varlık piyasalarındaki etkisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel Piyasalar

Yurtiçinden farklı olarak yurtdışında piyasayı hareketlendirecek yeni katalizörlerin olmayışı, daha uzun vadeli yüksek oranlar söyleminin, en azından bir sonraki ekonomik veriler aksini kanıtlayana kadar burada kalacağı anlamına gelmekte. Küresel risk artışındaki son duraklama, büyük ekonomilerdeki enflasyonist baskıların devam ettiğine işaret eden veriler üzerine geldi. Beklenenden daha sıcak ve daha yapışkan küresel enflasyon, varlık piyasalarındaki havayı alıyor gibi görünüyor. Hisse senetleri kayıplar yaşadı, Dolar, ABD Hazine tahvil getirilerini yükseltirken, altın, Fed’in yakın zamanda faiz indirimi yapma ihtimalinin düşük olduğu yönündeki yenilenen beklentiler nedeniyle baskı altında kalmaya devam etti.

Piyasa Verileri

Varlık Değer
ABD İki Yıllık Tahvil Getirisi %5
ABD On Yıllık Tahvil Getirisi Haftalardır Gördüğü En Güçlü Seviyede
Dolar / Euro 1,07955
Altın Ons başına 2.334 dolar
Brent Vadeli İşlemleri 83,56 dolar
WTI Ham Petrol 79,13 dolar

Piyasaların ABD ham petrol stok verilerini beklemesi nedeniyle petrol fiyatları çoğunlukla yatay seyrederken, ABD ekonomik faaliyetinin dirençli olması borçlanma maliyetlerinin talebe olası bir darbe olarak daha uzun süre yüksek kalacağına işaret etti.

  • ABD’nin iki yıllık tahvil getirisi bu sabah %5 seviyesiyle flört ederken, 10 yıllık tahvil getirisi de haftalardır gördüğü en güçlü seviyenin yakınında kaldı.
  • Döviz piyasasında dolar ön plandaydı ve euro’yu iki haftanın en düşük seviyesi olan 1,07955 dolara düşürdü.
  • Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 2.334 dolara geriledi.
  • Petrol piyasaları, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı beklentileri nedeniyle baskı altındayken, Brent 23 Mayıs’ta üç aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.
Yapışkan enflasyonun varlık piyasalarındaki etkisi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!