1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yeni Gelişme: Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu Yolda

Yeni Gelişme: Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu Yolda

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kentsel Dönüşüm ve Konut Arzını Artırma Çalışmaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşüm ve konut arzını artırmayı hedefleyen yeni bir çalışma hakkında bilgi verdi. Sermaye Piyasa Kurulu’nun (SPK) Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına yönelik düzenlemede son aşamaya gelindiğini açıkladı.

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF)

Bakan Şimşek, düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapabilmesinin önünün açılacağını belirtti. Bu sayede konut arzının artmasıyla konut fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilerek konuta erişilebilirlik sağlanacak.

Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının artık kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabileceğini ve bu fonların proje gayrimenkul yatırım fonu olarak adlandırılacağını ifade etti. Bu düzenleme ile fonların portföylerine proje dahil edebilmesi ve konut piyasasında hareketliliğin artması hedefleniyor.

Yatırımcılara Sağlanan Avantajlar

Yeni düzenlemeyle yatırımcıların projeden çıkış hakkı elde edebileceği, gayrimenkul projelerinden gelir elde edebileceği veya ayni çıkış yaparak ev sahibi olabileceği vurgulandı. Bu düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının güvenli bir yapıya kavuşacağı ve konut piyasasında istikrarın sağlanacağı belirtildi.

Ayrıca, tasarruf eğiliminde artış beklenmesi ve konut fiyatlarının düşme eğilimine girmesine katkı sağlanacağı belirtilirken, konut üreticilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir alternatifin oluşacağı ifade edildi.

Yeni Gelişme: Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu Yolda
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!