1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yılmaz: Risk Göstergeleri İyileşiyor, Umut Verici Bir Dönemdeyiz

Yılmaz: Risk Göstergeleri İyileşiyor, Umut Verici Bir Dönemdeyiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cevdet Yılmaz Değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye ekonomisinin beklenenden daha hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini vurguladı. 2024 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 oranında büyüme gösteren ekonomi, büyüme performansını sürdürmekte kararlı olduğunu belirtti.

Sektörel Büyüme ve Performans

Yılmaz, 2024 yılının ilk çeyreğinde tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin tamamının pozitif büyüme gösterdiğini ifade etti. Özellikle inşaat sektöründe yaşanan yüzde 11,1’lik büyüme dikkat çekerken, tarım ve sanayi sektörlerinde de sağlıklı büyüme rakamları elde edildi. Bu sektörel büyüme, ekonominin genel performansını olumlu yönde etkiledi.

Yatırımlar ve İstikrar

Sabit sermaye yatırımlarındaki yüksek artış oranının devam ettiğini belirten Yılmaz, özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki güçlü artışın ekonomiye olumlu katkılar sağladığını vurguladı. Ayrıca net ihracatın büyümeye pozitif katkı sağlaması da ekonominin dengeli büyüme sürecini destekledi.

Gelecek Hedefler ve Programlar

Yılmaz, ekonominin istikrarlı büyüme sürecinin devam edeceğini ve Orta Vadeli Program’ın kararlılıkla uygulanmaya devam edeceğini belirtti. Ayrıca enflasyonla mücadele, cari açığın düşürülmesi ve işsizlik oranlarının kontrol altında tutulması gibi konularda da çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti. Türkiye’nin ekonomik büyüme ve refah artışı hedeflerine kararlılıkla ilerlediğini vurgulayan Yılmaz, gelecek dönemde de ekonominin güçlü performansını sürdüreceğine olan inancını dile getirdi.

Yılmaz: Risk Göstergeleri İyileşiyor, Umut Verici Bir Dönemdeyiz
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!