1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Zorunlu Afet Sigortası, Taşınır Malları da Kapsayacak

Zorunlu Afet Sigortası, Taşınır Malları da Kapsayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Zorunlu Deprem ve Afet Sigortalarında Yenilikler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zorunlu deprem ve afet sigortalarındaki son yeniliklere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Zorunlu deprem sigortasının Türkiye’de sivil konutların deprem riskine karşı korunması amacıyla hayata geçirildiğini belirterek, bu kapsamda Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) kurulduğuna vurgu yaptı.

Geçmişten Günümüze Zorunlu Deprem Sigortası

17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin ardından sivil konutların deprem riskine karşı korunması amacıyla zorunlu deprem sigortasının getirildiğini hatırlatan Bakan Şimşek, bu sigortanın 2012 yılında Afet Sigortaları Kanunu ile güncellendiğini belirtti. Bugüne kadar zorunlu deprem sigortası aracılığıyla birçok hasarlı konuta ödeme yapıldığını ve DASK’ın 11,3 milyon poliçe kapsamında deprem teminatı sağladığını kaydetti.

Doğal Afetlerin Yarattığı Riskler

Dünya genelinde doğal afetlerin artmasıyla birlikte Türkiye’de de afetlerin neden olduğu zararların arttığını vurgulayan Bakan Şimşek, özellikle deprem sonrasında binaların yanı sıra konut içindeki taşınır mallarda da önemli hasarlar oluştuğunu belirtti. Bu durumun diğer doğa kaynaklı afetler için de sigorta korumasının zorunlu hale gelmesini gerektirdiğini ifade etti.

Zorunlu Afet Sigortası ve Genişletilmiş Kapsam

Bakan Şimşek, mevcut durumda zorunlu deprem sigortasının sadece deprem sonucu meydana gelen hasarları kapsadığını ancak yeni Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) ile sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangını gibi doğal afetlerin de sigorta kapsamına alınacağını açıkladı. Ayrıca, köy alanlarının da artık ZAS kapsamında olacağını belirtti.

Hedef: Haziran Sonu Devreye Alınması

Zorunlu Afet Sigortası’nın haziran sonu itibarıyla devreye alınmasının hedeflendiğini dile getiren Bakan Şimşek, bu yeni sigorta modeliyle hem konutlar hem de taşınır malların doğal afetlere karşı korunmasının sağlanacağını vurguladı. Bu sayede, Türkiye’de yaşanan afetlerin yol açtığı maddi zararların etkileri en aza indirilerek vatandaşların güvende olması hedefleniyor.

Zorunlu Afet Sigortası, Taşınır Malları da Kapsayacak
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!