50 Yıllık Serüven Geride Kaldı! AB Şeker Kotası Bitti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği’nin uygulamasında olan şeker kotası sisteminde sona yaklaşılıyor. Sistemin 1 Ekim 2017 itibariyle sona ereceği duyuruldu.

AB Şeker Kotası Sistemi Tarih Oluyor

Konuyla ilgili açıklamayı Brüksel merkezli Avrupa Şeker Üreticileri Derneği Başkanı yaptı. Marie Christine Ribera, söz konusu sistemin 50 yıldır uygulamada olduğunu belirterek, “Sistem 1 Ekimden itibaren sona erecek” dedi. Sitemin sona ermesini devrim olarak adlandıran Ribera, Avrupalı üreticilerinde artık, şeker piyasası fiyatlarına göre üretim yapacağını aktardı. Üreticilerin dalgalanmalardan etkileneceğini belirterek, yeni sistemin hayata geçeceğini ifade etti.

22 Kişi İşsiz Kaldı

AB’nin şeker kotası sistemi ardından yeni sistem için hazırlık sürecinin başladığını söyleyerek, “Yaklaşık yarım asırdır uygulanan sistem artık geride kaldı. Yeni sistemin hayata geçmesi adına, yapılandırma çalışmalarına zaten başlanmıştı. Avrupalı ülkelerde üretim yapan bazı tesisler yeniden yapılandırmadan olumsuz etkilendi. Bölgede faaliyet halinde olan şeker fabrikalarının hemen hemen yarısı kapılarına kilit vurdu. Son durumda bu üretim merkezlerinde istihdam olan binlerce çalışan işini kaybetti. Tahminimize göre kapanan fabrikalarda işini kaybeden kişi sayısı 22 bine kadar yükseldi” dedi.

Arz Artacak, Fiyatlar Düşecek

Sistem hakkında bir açıklamada Avrupa Şeker Rafinerileri Birliği Direktöründen geldi. Direktör Van Raemdonck açıklamasında, sistemin uygulamadan kalkmasıyla birlikte Avrupa Birliğindeki şeker fiyatlarının 50 yıl aradan sonra gerçek dünya piyasası fiyatlarıyla tanışacağını ve rekabet edeceğini aktardı. Direktör Van Raemdonck ilk etapta şeker arzında genişleme yaşanabileceğinin altını çizdi. Artan arzla birlikte şeker fiyatlarının gerileyeceğini öngördüklerini bildirdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
50 Yıllık Serüven Geride Kaldı! AB Şeker Kotası Bitti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x