1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Çinli Elektrikli Araçların Fiyatlarına Gümrük Vergisi Eklenecek

Çinli Elektrikli Araçların Fiyatlarına Gümrük Vergisi Eklenecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB ve Çin Arasındaki Elektrikli Otomobil Ticareti

Alman Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) tarafından yapılan analize göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Çin menşeli elektrikli otomobillere olası anti-damping vergisini incelemiştir. Bu vergi artışı, Çin’den gelen otomobillerde yüzde 25 düşüşe neden olacak ve AB içindeki üretimle dengeleyecektir.

Analizin Sonuçları

Analize göre, AB’nin Çin’den ithal ettiği elektrikli otomobillerde yüzde 25’lik bir düşüş yaşanması beklenmektedir. Bu durum, AB içinde artan üretimle dengelenecek ancak son tüketiciler için yüksek fiyatlar anlamına gelecektir.

IfW ve Analizin Değerlendirmesi

IfW Başkanı Moritz Schularick, AB Komisyonunun Çin’e karşı cezalandırıcı gümrük vergileri uygulama hakkının olduğunu belirtmiştir. Ticaret araştırmacısı Julian Hinz ise verginin tüketicilere yüksek fiyatlar olarak yansıyabileceğini vurgulamıştır.

Soruşturma ve Beklentiler

AB, Çin menşeli elektrikli otomobillerin piyasayı bozduğunu iddia ederek soruşturma başlatmıştır. Kararın 10 Haziran’da açıklanması beklenirken, AB’nin vergi uygulayıp uygulamayacağı konusunda belirsizlik devam etmektedir. Çin’in muhtemel karşı önlemler alabileceği de beklenmektedir.

Çinli Elektrikli Araçların Fiyatlarına Gümrük Vergisi Eklenecek
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!