Kuru incir ihracatı, hasadın geç yapılması nedeniyle bu sene gecikti. Kuru incirde ihracat fiyatları ise son zamanların en iyi fiyat seviyesine yükseldi. Üretici fiyatları 18 TL’yi gördü.

Kuru İncir İhracat Fiyatı 4 Dolardı!

İncir üretiminde dünya lideri konumunda olan Türkiye, kuru incir ihracatı için düğmeye bastı. İhracatta Türk kuru inciri yoğun bir talep görürken, fiyatlar bu yıl ciddi bir artış içerisine girdi. Fiyatların artmasında Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine yönelik ihracat önemli rol oynadı.  2016’da kuru incirde ihracat fiyatı 4 dolar seviyesinde olmuştu.

“Rekolte Düşük, İhracata Uygun Ürün Az”

Kuru incir ihracatının büyük bir bölümünü tek başına gerçekleştiren Akça Holding, bu yılda ihracata devam edecek. Holding yetkililerinden Ahmet Göksan, bu yılki ihracat ve kuru incir fiyatları hakkında bazı açıklamalar yaptı. Göksan,  incirin bu yıl beklenen verimde olmadığını, incirlerin küçük rekoltenin düşük olduğunu kaydetti. İhracatlık incir bulmakta zorlandıklarını aktaran Göksan, durumun fiyatları yükselttiğini ifade etti.

Kuru İncirde Üreticiden Alış Fiyatı 18 Liraya Kadar Çıktı

Geçen sezon fiyatların 4 ile 5 lira arasında değiştiğini söyleyen Göksan, “Bu yıl üreticiden alış fiyatımız 6 ile 7 lira arasında değişti. Büyük incirin fiyatı ise 18 lirayı bulan fiyatlara çıktı” dedi. Göksan bu fiyatların ihracatı negatif yönlü etkileyebileceğini belirterek, endişeli olduklarını dile getirdi.

Konuyla ilgili bir açıklamada Germencik Tariş İncir Kooperatifi Başkanından geldi. Başkan Mustafa Bircan, birinci kalite incir üretiminin düşük olduğunu, ihracata uygun ürünün çok düşük miktarda kaldığını ve piyasada ürünün sınırlı olmasının fiyatları yükselttiğini aktardı. Kuru incirde fiyatların düşmesini beklemediklerini de söyleyen Bircan, “İlk ihracat 11 Ekimde başlayacak” dedi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]