ABD eylül ayında tarım dışı istihdamın yükseliş yönlü hareket etmesini beklerken, bu defa beklentiler boşa çıktı. 2010 yılından eylül ayına kadar sürekli artış kaydeden tarım dışı istihdam, geçen ay düşüşe geçti.

ABD Çalışma Bakanlığı Açıkladı

ABD’deki tarım dışı istihdam verilerinin düşüşe geçmesinde, ülkede yaşanan Harvey ve Irma kasırgaları etkili oldu.

Tarım dışı istihdam verilerini ABD Çalışma Bakanlığı açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre eylül ayında tarım dışı istihdam 33 bin kişi geriledi. Eylül ayına ilişkin beklenti ise 80 bin artış olarak öngörülmekteydi.

Eylül ayında ABD’de işsizlik oranı da azalış yönlü hareket etti. Yüzde 4,4 olan işsizlik, yüzde 4,2’lik oranla hayata geçti. Uzmanların işsizlik oranındaki eylül ayı beklentisi yüzde 4,4’te sabit kalması yönünde ifade edilmişti. Yüzde 4,2’lik işsizlik oranı ABD’nin 2000 yılı başından bu yana gördüğü en düşük seviye olarak kayda geçti.

Kamu İstihdamı Artırdı

Eylül ayına dair rakamların netlik kazanması sonrasında, Ağustos ayı tarım dışı işsizlik rakamları revize edildi. Buna göre 156 binlik artış 169 bin olarak düzenlendi. Ayrıntılar arasında imalat sektörü de yer aldı. Sektörün istihdamı 1000 kişilik gerileme olarak kayda geçti. Eylül ayında ABD’de özel sektör istihdam verileri de 40 binlik düşüşe ev sahipliği yaptı. Özel sektörden beklenen istihdam 70 binlik artış olarak tahmin edilmişti. Kamunun istihdamı eylül ayında yükselişe devam etti. Buna göre kamu 7 bin kişiye daha iş sağladı. ABD’de hafta bazlı çalışma süresi değişiklik kaydetmeyerek, 34,4 saat olarak tespit edildi. Saatlik kazanç Eylülde 12 cent arttı ve 26 dolar 55 cent olarak belirlendi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]