1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. AB’den Türkiye’deki Suriyelilere Yapılan Destek Taahhüdü

AB’den Türkiye’deki Suriyelilere Yapılan Destek Taahhüdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB’nin Suriye ve Bölgeye Yardım Taahhütleri

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, “Suriye ve bölgenin geleceğinin desteklenmesi” konulu 8’inci Brüksel Konferansı’nın sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. AB, 2024 ve 2025 için toplamda 2,12 milyar euro yardım taahhütünde bulunmuştur.

AB’nin bu yardımı, Suriye içindeki ve komşu ülkelerdeki Suriyelilere yanı sıra Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak’taki ev sahibi topluluklara da destek sağlayacaktır. Toplamda 7,5 milyar euro hibe ve kredi taahhüt edilmiştir.

Siyasi Çözüm Vurgusu

AB Komisyonu, konferansta Suriye’deki krize müzakerelere dayalı bir siyasi çözüm bulunması gerektiği konusunda acil önem vurgusu yapmıştır. Bu doğrultuda AB, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına uygun olarak hareket etmeyi taahhüt etmiştir.

Ayrıca, konferansta AB yönetimi, üye ülkeleri, Suriye’nin komşu ülkelerini, diğer ortak ülkeleri ve bağışçıları bir araya getirerek Suriye’deki krizin çözümü için ortak bir çaba gösterme kararı almıştır.

AB Komisyonu’nun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, konferansın ardından yaptığı açıklamada, toplamda 7,5 milyar euro hibe ve kredinin taahhüt edildiğini duyurmuştu.

AB’den Türkiye’deki Suriyelilere Yapılan Destek Taahhüdü
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!