Akaryakıt ve Doğalgaz Vergi Gelirleri 5 Yılda 287 Milyar Lirayı Buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akaryakıt ürünleri üzerinden alınan vergilerin Türkiye ekonomisine katkısı beş yılda 287 milyar lirayı buldu.

Akaryakıt ÖTV’inden 64 Milyar Liralık Gelir

Bilindiği üzere Türkiye dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Fiyatların çok yüksek olmasının birinci nedeni petrol ve doğalgazın büyük bölümünün ithal edilmesinden kaynaklanırken, diğer neden ise akaryakıt ürünleri üzerinden alınan vergiler olarak kendini gösteriyor.

Akaryakıtlardan alınan vergiler devlet kasasına katkı sağlarken, bu yıl söz konusu ürünlerden elde edilmesi beklenen ÖTV gelirinin 64 milyar lirayı bulması öngörülüyor. Önümüzdeki yıl beklenen vergi gelirinin yüzde 7 oranında artması beklentiler arasında yer alıyor. Artış sonrasında bu ürünler üzerinden alınan vergi gelirinin ülke ekonomisine katkısının 68 milyar 500 milyon lira olacağı tahmin ediliyor.

2014’de 46 Milyar Lira

Geçmiş yıllarda bu ürünlerden alınan vergi miktarları ise şöyle kayda geçmiş bulunmakta! 2014 yılında akaryakıt ve doğalgaz ürünleri üzerinden alınan vergilerin devlet kasasına katkısı toplamda 46 milyar lira olarak kendini gösteriyor. Bir sonraki yıla ait kayıtlar 51 milyar liraya işaret ediyor. 2016’daki vergi geliri 57 milyar liraya yükselmiş olarak gözlemleniyor. Tüm bunlar hesaplandığında akaryakıtın ve doğalgazın Özel Tüketim Vergisi toplamı 287 milyar lira.

Kazancının Dörtte Biri Akaryakıta

Geçen yıl toplanan vergi tutarıyla akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi yüzdelik dilimle hesaplandığında, akaryakıtın payı yüzde 10. Türkiye’de işine aracıyla giden bir vatandaşın günlük akaryakıt ihtiyacı ise en az 5 litre. Bu vatandaşın günlük benzin gideri ise, kazancının dörtte birine denk geliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Akaryakıt ve Doğalgaz Vergi Gelirleri 5 Yılda 287 Milyar Lirayı Buldu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x