1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Akkök, Halka Arz İçin Daha Fazla İştirakını Değerlendiriyor

Akkök, Halka Arz İçin Daha Fazla İştirakını Değerlendiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akkök Holding’den Yeni Halka Arz Planı

Akkök Holding CEO’su İhsan Gökşin Durusoy, düzenlediği basın toplantısında şirketin daha fazla iştirakini halka arz etmeyi düşündüklerini açıkladı. Durusoy, henüz isim vermediği iştiraklerinin halka arz edilebileceğini belirtti. Akkök Holding’in Borsa İstanbul’da işlem gören iştirakleri arasında Aksa Akrilik, Akenerji, Akis Gayrimenkul ve Akmerkez bulunuyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Akkök Holding’e bağlı şirketlerden biri olan Akenerji’nin 2023 sonunda borcunu 1 milyar dolardan 534 milyon dolara düşürdüğü bildirildi. Akkök Holding, Akenerji’nin borçlarını daha da azaltma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Akkök Holding’e bağlı iştirakler arasında yer alan DowAksa ve Akkim gibi şirketler, önemli projelere imza atıyor. DowAksa, Aksa ve Dow Chemical işbirliğiyle karbon elyaf üretirken, Akkim ise Ford Otosan ile yürütülen ortak Ar-Ge projesinde hidrojen tankları için malzeme tedarik ediyor.

Akkök Holding, ileri malzeme teknolojileri alanındaki girişimleri desteklemek amacıyla Akkök Next ve girişim sermayesi fonu 212 Next’i kurdu. Bu fon, Akkök’un 17 milyon dolarlık katkısıyla 20 milyon dolarlık bir sermayeye ulaştı. Bu adım, şirketin inovasyona verdiği önemi gösteriyor.

2021 yılında yaklaşık 4 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefleyen Akkök Holding, 340 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Bu yatırımın, şirketin büyüme stratejisi doğrultusunda gerçekleştirileceği belirtiliyor. Özellikle Epsilon ve Aksa tesislerindeki projelerin tamamlanmasıyla gelirlerin artması bekleniyor.

İhsan Gökşin Durusoy, gelecek yıllarda şirketin büyüme potansiyeline dikkat çekerek, organik ve inorganik büyüme projelerinin de değerlendirileceğini ifade etti. Akkök Holding’in stratejik hedefleri doğrultusunda yeni adımlar atması bekleniyor.

Akkök, Halka Arz İçin Daha Fazla İştirakını Değerlendiriyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!