1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Almanya’da İşsizlik Sayısı Mayıs Ayında Beklenenden Fazla Arttı

Almanya’da İşsizlik Sayısı Mayıs Ayında Beklenenden Fazla Arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da İşsizlik Verileri ve Ekonomik Durum

Almanya Federal İş Ajansı (BA), Mayıs ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı Nisan ayına göre 25 bin artarak 2 milyon 723 bin kişi oldu. Bu artış, piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı ise değişmeyerek yüzde 5,9 seviyesinde kaldı.

Federal İş Ajansı Başkanı Andrea Nahles, Almanya ekonomisindeki toparlanmanın beklenenden daha uzun sürebileceğine dikkat çekti. Bahar aylarında beklenen canlanmanın henüz gerçekleşmediğini ifade eden Nahles, demografik faktörler nedeniyle kalifiye işgücü açığının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine işaret etti.

Almanya’da vasıflı işçi açığı belirgin bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Nahles, 200’den 183’e düşen vasıflı işçi açığı mesleklerinin sayısındaki azalmaya rağmen, kalifiye işgücüne olan ihtiyacın devam ettiğini vurguladı.

Alman ekonomisi, son dönemdeki zayıf performansının ardından yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,2 büyüme kaydetti. Ancak, özellikle imalat sektöründeki zayıflık nedeniyle Alman ekonomisi hala kırılgan bir yapıya sahip.

Hükümet, resmi büyüme beklentisini hafif bir iyileşme sinyaliyle revize ederek yüzde 0,3 olarak açıkladı. Almanya’nın ekonomik durumunu güçlendirmek için atılacak adımlar ve sektörel iyileşme süreci yakından takip edilmektedir.

Almanya’da İşsizlik Sayısı Mayıs Ayında Beklenenden Fazla Arttı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!