Alpullu Şeker Fabrikası 4 yıllık ara sonrasında üretim için yeniden düğmeye bastı.

Alpullu Şeker Fabrikası Üretim İçin Düğmeye Bastı

Alpullu Şeker Fabrikası 1926’da Atatürk’ün talimatı ile açılmıştı. 4 senedir pancar üretimindeki düşüş nedeniyle üretim yapamayan Alpullu, düzenlenen törenle yeniden üretime başladı.

Alpullu Şeker Fabrikası’nın açılışı oldukça renkli geçti. Açılış töreni saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılışta davul ve zurnaların çalındığı görüldü. Alpullu Beldesi sakinleri fabrikanın açılışına yoğun bir ilgi gösterirken, fabrikanın üretime başlamasından dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Alpullu Şeker Fabrikası 4 yıldır şeker üretimi yapmamaktaydı. Bugün yapılan açılış ardından yeniden faaliyete geçen fabrika, ülke ekonomisine şeker üretimi yaparak destek olmayı hedefliyor.

131 Bin Ton Pancarı Şekere Dönüştürecek

Törende Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi ve yetkililer hazır bulundu. Vali Çiftçi, açılış konuşması yaparak katılımcılara bazı bilgiler aktardı. Çiftçi’nin konuşmasında 1.175 pancar üreticisinin, 19 bin dekarlık alanda pancar yetiştireceği ifade edilirken, elde edilen ürünün Alpullu Şeker Fabrikası bünyesinde işleneceği kaydedildi. Vali Çiftçi, bölgedeki pancar üretiminin 131 bin tonu bulacağını söyledi.

“Alpullu’da 131 bin ton pancardan yaklaşık 12 bin ton şeker üretilecek. Pancarların posası ise hayvan yemi olarak ekonomiye kazandırılacak.  Fabrikamızın Türkiye ekonomisine sağlayacağı destek ise 100 milyon lirayı bulacak” diyen Vali Çiftçi, pancar üretimine yeniden başlayan çiftçilere de teşekkür etti.

Alpullu Şeker Fabrikası’nın 4 yıl aradan sonra yeniden üretime geçmesi hem bölge hem de ülke ekonomisine artılar kazandıracak. Törende yer alan bir diğer isim ise CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır oldu. Sındır yaptığı konuşmada fabrikanın kısa sürede üretime başlayacağını söyleyerek, pancar alımlarının da bu doğrultuda olacağını kaydetti.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]