Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası dahilinde, yastık altından çıkan altın miktarı 10 günde yarım tona ulaştı.

Altın Tahvili Ve Altına Dayalı Kira Sertifikasında 10 Gün Geride Kaldı

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası toplama yetkisi Ziraat Bankasına verilmişti. Banka bu kapsamda 330 şubesini devreye sokarak talep topladı. İlk on günlük talep toplama yarım tona yakın, yastık altında bekleyen altını Türkiye ekonomisine kazandırdı. 10 günde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için üç binin üzerinde vatandaş, Ziraat Bankasının ilgili şubelerine başvuru yaptı.

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası konusunu değerlendiren ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, ilgiden memnun olduklarını, yastık altında bekleyen altın miktarının tahminen 100 milyar dolar tutarında olduğunu, ilk etapta yarım tonluk altının yastık altında çıktığını aktardı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek vatandaşlara seslenerek, “Atıl durumda bekleyen altınlarınızı ülke ekonomisine kazandırın, hem siz kazanın hem de ülke ekonomimiz kazansın” dedi.

Sistemin artılarında bahseden Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu sistemin bir benzerinin dünyada hiçbir ülkede olmadığının altını çizdi. Modelde oldukça cömert davrandıklarını ifade etti. Açıklamasında vatandaşlardan tasarruf yapmalarını istemediklerini dile getiren Şimşek, “Tasarruflarınızı getirin kazanmaya devam edin diyoruz” dedi. Hazinenin bu kapsamda bazı maliyetleri üstüne almaya hazır olduğunu söyleyerek, “Kaynak çeşitliliğimizi artırmamız gerekiyor. Bizlerde yastık altında bekleyen altınları kaynaklarımız arasında dahil etmeyi planlıyoruz. Bu durumda her iki tarafta kârlı çıkıyor” şeklinde konuştu.

Bankacılık sektörünün dışa bağımlılığını azaltmak için bu altınların ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini tekrar eden Şimşek, “Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası sistemi kaynak problemine önemli ölçüde katkı sağlayacak. Bizlerde devlet olarak bazı maliyetleri üstleneceğiz” dedi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]