Apple, İrlanda’da dev bir yatırıma başlayacak. 850 milyon Euro’yu bulacak yatırım için gerekli izinler alındı.

Apple, 23 Futbol Sahası Büyüklüğünde Bilgi Merkezi Açıyor

Apple, İrlanda’da orman arazisi içerisinde dev bir bilgi merkezi açmayı planlıyor. Çevreci kuruluşlar Apple’ın bu arazi üzerinde yatırım yapmasına şiddetle karşı çıkarken, İrlanda Yüksek Mahkemesi şirkete yatırım için gerekli izni verdi. Şirket bu izni almak için yaklaşık 2 buçuk yıldır uğraşmaktaydı.

Apple, bilgi merkezi yatırımı için mahkeme iznini aldığı gibi çalışmalara başladı. Alınan bilgilere göre teknoloji devinin bu yatırımı 23 futbol sahasına denk olacak. Orman arazisi içerisinde inşa edilecek merkeze akıtılacak para ise 850 milyon dolar gibi dev bir kaynak isteyecek.

Şirket, yatırım için gerekli çalışmaları birkaç yıl öncesinde yapmıştı fakat İrlandalı çevre aktivistleri konuyu mahkemeye taşımış, şirketin bu yatırımla 166 bin metrekarelik arman arazisini tahrip edeceğini öne sürmüştü. İrlanda Yüksek Mahkemesi, konuyu uzun bir süre incelemede bırakarak, tüm detayları inceledi. Mahkemenin Yargıcı Paul McDermott, İrlandalı çevre aktivistlerinin itirazlarını değerlendirerek, mahkemenin son kararını açıkladı. Buna göre Apple yatırımında herhangi bir sakınca görülmedi.

Teknoloji devi şirket bu projeyi hayata geçireceği ülke için uzun soluklu bir araştırma ve inceleme yapmış, 19 ülkeyi dikkate almıştı. Sonunda İrlanda’nın söz konusu bölgesinde karar kılmış ve projenin detayları ilk kez 2015 yılının şubatında kamuoyuna aktarmıştı. Şirket gerekli yasal izinleri yerel yetkililerden ise 6 ay gibi kısa bir zaman zarfında almayı başarmıştı. Fakat çevreci kuruluşlar bu yatırıma engel olmuş, bu nedenle de inşa çalışmalarını askıya almak zorunda kalmıştı.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]