Antep baklavası 2017’nin Ocak-Ağustos aylarını kapsayan dönemde 18 farklı ülkeye ihraç edildi. İhraç edilen ülkeler arasında ABD, BAE ve Çin’de yer aldı.

Antep Baklavası İhracatı 130 Tonu Buldu

Bilindiği üzere Antep baklavası Avrupa Birliği tarafından tescillenen ürünler arasına dahil oldu. tescillenme ardından ihracat yükselişe geçti.

2017 yılına dair Antep baklavası ihracatı hakkında açıklama yapan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı 130 tonluk ihracat yapıldığını, Antep baklavasının ülke ekonomisine katkısının 1 milyon 477 bin 499 dolar olduğunu aktardı.

Abdulkadir Çıkmaz’ın açıklamasında geçen yılın Antep baklavası rakamları da yer aldı. “Geçen yıl 13 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. İhraç edilen miktar 136 ton olarak kayda geçti. Bu ihracattan elde edilen kazançsa 1 milyon 500 bin doları buldu” diyen Çıkmaz, bu rakamlara 8 ayda yakalandığının altını çizdi.

Antep baklavası ihracatı yılın il 8 ayında ABD’ye yoğun olarak yapıldı. ABD’ye satılan baklava miktarı 36 tonu buldu. İhracatta en fazla satış ABD ardından BAE, Suudi Arabistan ve Almanya’ya yönelik gerçekleşti. İhracatın diğer adresleri arasında Azerbaycan, Katar, Irak, Suriye, Çin, Avrupa ülkeleri, KKTC ve Bulgaristan da görüldü.

Abdulkadir Çıkmaz, ihracatın artmasında tanıtım çalışmalarının etkili olduğunu belirterek, “Antep baklavamız dünya mutfaklarında kendine yer açtı” dedi.

Antepli Baklavacılar İhracattan Memnun!

Gaziantepli baklava üreticileri ihracatın artmasından dolayı memnun olduklarını kaydetti. Kent genelinde yoğun olarak üretim yapan firmalar, ihracatın artmasıyla birlikte işlerinin iyice yoğunlaştığını belirtti. Kentte faaliyet gösteren bir firmanın yetkilisi Arap ülkelerinden, Katar’dan ve Dubai’den dahi müşterilerinin olduğuna dikkat çekerek; haftalık bazda 2 tonluk üretim yaptıklarını söyledi. Bu üretimin yaklaşık 300 kilosunun ise yurtdışına gönderildiğini aktardı.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]