1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Araç Kiralamak, Yüksek Faizli Piyasalarda Daha Kârlı Olabilir

Araç Kiralamak, Yüksek Faizli Piyasalarda Daha Kârlı Olabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz Mevsiminde Araç Kiralama mı, Satın Alma mı Daha Avantajlı?

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte tatil planları da hareketlenmeye başladı. Tatilseverler, araçla konforlu ve özgür bir şekilde seyahat etmek istediklerinde karşılarına araç kiralama mı yoksa araç satın alma mı gibi bir tercih seçeneği çıkıyor. Türkiye’nin önde gelen seyahat platformu ENUYGUN, bu konuda detaylı bir değerlendirme yaptı.

Araç Kiralamanın Avantajları

ENUYGUN Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam’a göre, mevcut piyasa koşullarında araç kiralamanın cazip bir seçenek olduğunu belirtiyor. Özellikle yüksek taşıt kredisi faiz oranları ve mevduat faizlerinin de yüksek olduğu dönemlerde, birikimlerin mevduat hesabında değerlendirilmesinin daha avantajlı olduğunu vurguluyor. Bu nedenle, araç satın almak için bütçesi olan kişilerin birikimlerini mevduata yatırarak ek kazanç elde edebileceklerini ve araç ihtiyaçlarını kiralayarak karşılayabileceklerini öneriyor.

Karşılaştırmalı Analiz ve Örnekler

Sağlam, bir örnek vererek konuyu daha da açıklığa kavuşturuyor. Türkiye’de en çok satılan araçlardan birinin en düşük paket fiyatının 969.900 TL olduğunu belirtiyor. Bu tutarı mevduatta değerlendirdiğimizde aylık 45.620 TL’ye varan gelir elde edilebileceğini ifade ediyor. Aynı aracı mayıs-haziran aralığında kiralamanın aylık ücretinin ise 24.168 TL’den başladığını söylüyor. Bu durumda sadece araç satın almak için gerekli parayı mevduata yatırarak 21.452 TL kâr elde edilebileceğini belirtiyor.

Araç satın alındıktan sonra yapılacak sigorta masrafları ve araç kiralamadaki avantajlı kampanyaları da hesaba kattığımızda, araç kiralama seçeneğinden elde edilecek kârın daha da artacağını belirtiyor.

Yaz sezonuna girmenin heyecanıyla, tatil planlarınızı yaparken araç ihtiyacınızı karşılamak için bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurmanız size maddi anlamda avantaj sağlayabilir. ENUYGUN’un sunduğu araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, tatilinizi keyifli ve konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Araç Kiralamak, Yüksek Faizli Piyasalarda Daha Kârlı Olabilir
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!