1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Aramco Hisse Senedi Satışında Yoğun Talep

Aramco Hisse Senedi Satışında Yoğun Talep

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saudi Aramco’nun Hisse Satışı

Saudi Aramco, 12 milyar dolarlık hisse satışı ile yatırımcılarından büyük ilgi gördü. Bloomberg’in haberine göre, talepler 26,70 riyal ile 29 riyal fiyat aralığında gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların ne kadarlık bir talepte bulunduğu ise henüz netlik kazanmadı.

Aramco’nun 29,4 milyar dolarlık rekor halka arzı büyük ilgi görmüş ve 106 milyar dolarlık talep almıştı. Son hisse satışı ile birlikte yabancı yatırımcıların da ilgisi artmış durumda. Suudi hükümeti, Aramco’daki hisse satışından elde edilen geliri Vision 2030 projeleri için kullanmayı planlıyor.

Hisse senetleri Pazar günü yüzde 2,9 düşüşle 28,30 riyale geriledi. Bu durum, Aramco’nun piyasa değerini 1,8 trilyon dolara çekti. Bloomberg’in News’in hükümetin hisseleri satma niyetini duyurduğu bu yılın başından beri hisse senedi yaklaşık yüzde 14 değer kaybetti. Suudi hükümeti Aramco’nun yaklaşık yüzde 82’sine sahipken, varlık fonu ise yüzde 16 hisseye sahip. Krallık, arzdan sonra da ana hissedar olmaya devam edecek.

Yatırımcılar, Aramco’nun hisselerine olan ilgilerini sürdürüyor ve şirketin gelecekteki performansını yakından takip ediyor. Suudi Arabistan’ın ekonomik dönüşüm hedefleri doğrultusunda, Aramco’nun hisse performansı ülkenin ekonomisindeki genel gidişi de yansıtması bekleniyor.

Aramco Hisse Senedi Satışında Yoğun Talep
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!