1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İstanbul’da Enflasyon Oranı 1,5 Yılın En Yüksek Seviyesinde

İstanbul’da Enflasyon Oranı 1,5 Yılın En Yüksek Seviyesinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Ticaret Odası Fiyat Endeksleri Açıklandı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), kentteki fiyat endekslerine dair Mayıs ayı verilerini açıkladı. Buna göre, perakende fiyatlar Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,59 artarken, toptan fiyatlar ise yüzde 2,59 yükseldi.

İTO tarafından açıklanan verilere göre, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksi, kentteki fiyat hareketlerini gözler önüne seriyor. Perakende fiyatları temsil eden İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi Mayıs ayında önceki aya göre yüzde 3,59 artış gösterirken, toptan fiyatları yansıtan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi de yüzde 2,59 yükseldi. Yıllık bazda incelendiğinde ise perakende fiyatlarda yüzde 82,20, toptan fiyatlarda ise yüzde 61,21 artış yaşandığı görüldü.

Sektörel Bazda Değişim Oranları

Mayıs ayında sektörel bazda değişim oranları incelendiğinde, perakende fiyatlarda kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 7,86, konut harcamalarında yüzde 7,07, giyim harcamaları grubunda yüzde 6,76 artış gözlendi. Diğer yandan, ev eşyası harcamalarında yüzde 3,48, gıda harcamalarında yüzde 2,35 ve diğer harcamalarda yüzde 1,36 artış yaşandı. Sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 0,13, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında ise yüzde 0,45 azalma görüldü.

Toptan fiyatlarda ise işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 8,31, madenler grubunda yüzde 5,13, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 4,28 artış gözlemlenirken, kimyevi maddeler grubunda yüzde 7,40 azalış yaşandı. Gıda maddeleri grubunda yüzde 1,41, yakacak ve enerji maddeleri grubunda ise yüzde 0,09 artış görüldü. Mensucat grubunda ise değişim olmadığı belirtildi.

İstanbul’da Enflasyon Oranı 1,5 Yılın En Yüksek Seviyesinde
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!