1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Araştırma: Türkiye’de Halkın Yüzde 73,1’i Biriktirememe Sorunu Yaşıyor

Araştırma: Türkiye’de Halkın Yüzde 73,1’i Biriktirememe Sorunu Yaşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Halkının Tasarruf Alışkanlıkları

Türk Halkının Tasarruf Alışkanlıkları

Areda Piar Araştırma Şirketi’nin verilerine göre, Türk halkının ekonomik olarak zor zamanlar geçirdiği ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre, Türk halkının büyük bir kısmı, %73,1’i para biriktiremiyor. Bu durumun sebepleri arasında gelir düzeyinin yetersizliği, tasarruf yapmanın zorluğu ve kişisel mali durumunun kötü olduğunu düşünenlerin oranı öne çıkıyor.

Özellikle katılımcıların %49,8’i tasarruf edecek bir gelire sahip olmadıklarını belirtiyor. Bu da tasarruf yapmanın ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor. Türkiye genelinde tasarruf yapmanın zorluğunu düşünen katılımcıların oranı ise %70,4 olarak belirlendi.

En çok tercih edilen tasarruf araçları incelendiğinde ise yastık altı birikim, döviz ve altın öne çıkıyor. Özellikle fiziki altın, Türk halkı arasında popüler bir tasarruf aracı olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, katılımcıların tatil harcamalarında da kısıntıya gittikleri görülüyor. Araştırmaya katılanların %50,7’si artık tatile gitmediğini belirtirken, %31,7’si daha uygun bütçeli tatil yerlerini tercih ettiğini ifade ediyor.

Genel olarak Türk halkının mali durumlarına ilişkin endişelerin ve tasarruf alışkanlıklarının önemli bir konu olduğu açıkça görülüyor. Bu veriler, finansal okuryazarlık ve tasarruf bilincinin yaygınlaştırılması gerekliliğini de ortaya koyuyor.

Araştırma: Türkiye'de Halkın Yüzde 73,1'i Biriktirememe Sorunu Yaşıyor

Araştırma: Türkiye’de Halkın Yüzde 73,1’i Biriktirememe Sorunu Yaşıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!