1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Rusya Merkez Bankası Haziran Ayında Faiz Kararını Değiştirmeyerek Sabit Tutma Kararı Aldı

Rusya Merkez Bankası Haziran Ayında Faiz Kararını Değiştirmeyerek Sabit Tutma Kararı Aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Merkez Bankası Faiz Kararı

Rusya Merkez Bankası, Haziran toplantısında politika faizini değiştirmeme kararı aldı. Banka, faiz oranını %16 seviyesinde sabit tuttu. Bu karar, ekonomistlerin ve piyasa beklentileriyle uyumlu oldu. Bu toplantıyla birlikte, Rusya’da faiz oranları dördüncü kez üst üste sabit kalmış oldu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, hükümet harcamalarındaki artışın ekonomik büyümeyi, yerel talebi ve fiyat artışlarını olumlu yönde etkilediğini belirtti. Bu nedenle, banka daha önceki toplantılara göre daha şahin bir tutum sergilemeye başladı. Ancak, ekonomistler bu durumun para politikasına etkilerini daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Merkez Bankası, enflasyonun yavaşlamasının talepte bir düşüş gerektirdiğini ve bu durumun sıkı para politikasının devam etmesini sağlayacağını açıkladı. Ayrıca, enflasyonun önümüzdeki aylarda hızlı bir şekilde düşmemesi durumunda ek sıkılaştırma adımlarının gündeme gelebileceği belirtildi.

Ülkede tüketici faaliyetlerinde bir gevşeme yaşanmakta. Perakende satışlardaki büyüme Mart ayında %11,1 iken Nisan ayında %8,3’e geriledi. Bununla birlikte, işsizlik oranının tarihsel düşük seviyelere gerilemesiyle işgücü piyasasındaki açık daha da belirgin hale geldi.

Finam’da ekonomist olan Olga Belenkaya’ya göre, Merkez Bankası’nın yüksek faiz oranlarının ekonomiye etkisinin anlaşılması için zaman gerekmektedir. Bankanın politika adımlarının ekonomi üzerindeki etkileri yakından izlenmelidir.

Rusya Merkez Bankası Haziran Ayında Faiz Kararını Değiştirmeyerek Sabit Tutma Kararı Aldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!