1. Haberler
 2. Banka
 3. Askerlik Borçlanması Hesaplama ve Kredi Veren Bankalar

Askerlik Borçlanması Hesaplama ve Kredi Veren Bankalar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Askerlik borçlanması hesabı erkek sigortalılar kanunu kapsamında sunulan bir hakkın hesaplanması ile bulunan, ödenmesi gereken bir meblağdır. İlk sigorta girişi askerlikten önce olan kişilerin erken emekliliğinin sağlanması için askerlik borçlanması önemli bir koşul olarak ifade edilir.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanmasının anlamı muvazzaf askerlik dışında geçen ve SGK primi ödenmeyen zamanlarda ve emeklilikte geçerli olmak üzere yapılan sigorta primi ödemesidir. Vatandaşların er ya da erbaş olarak askere alınmaları ya da Yedek Subay Okulu’nda zaman geçirmeleri durumunda bu sürenin sigortaya yansımasıdır. Askerlik borçlanması hesaplamalarından yararlanılması için askerlik hizmetinin yerine getirilmiş olması gereklidir. Vatandaşların askerlik borçlanması en fazla askerde geçirdikleri süre kadar olabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanması hesaplama işlemi için günlük kazancın alt ve üst sınırının bilinmesi gereklidir. Vatandaşların askerlik kademelerinde geçirdikleri sürenin tamamı ya da bir kısmı için sigortalıların günlük kazançlarının %32’sine denk gelecek şekilde hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bu borçlanma, vatandaşların talep ettikleri an geçerli olan sigorta bildirimleri ölçüsünde şekillenir. Bu hesaplamanın yapılabilmesi için vatandaşların Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuruyu bizzat yapmakla yükümlü olan vatandaşlar, askerlik borçlanması hesaplaması ile görevlendirilmiş memurlarla muhatap olacaktır. En kısa sürede vatandaşların taleplerine cevap verilmesinin yanında yapılan hesaplama, gerekli portallara ve dijital ortama da aktarılmaktadır.

Askerlik borçlanması hesaplama formülü, en düşük 21.64 TL, en yüksek 162.32 TL’dir. Bu kapsamda 18 aylık standart askerlik borçlanması hesaplandığında ortaya en düşük 11.685.60 TL’lik bir ödeme tutarı çıkmaktadır.

Vatandaşların askerlik borçlanmasını kendilerine tebliğ edilen süreler içinde ödemesi gereklidir. 1 aylık gecikme yaşanması durumunda tüm başvurular tekrar alınır. Prim ödenmeyen günler, borçlandırma ödemesi kapsamında yer almaz.

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Çekmek

Askerlik borçlanmasını kredi ile ödemek için uygun kredi notuna, belli bir miktar gelire sahip olmak ve sistemde borçlu konumda olmamak gereklidir. Eğer askere gidildiği 23- 24 yaşında sigorta başlangıcı yapıldığı ise, kredi alarak askerlik döneminin sigorta bedeli ödenebilir, bu sayede erken emeklilik mümkün olur. Ancak sigorta başlangıcı askerlik öncesi yapılmadıysa, herhangi bir şekilde askerlik borçlanmasının ödenmesi ile erken emeklilik mümkün değildir.

Askerlik borçlanması için alınacak kredi, ihtiyaç kredileri kapsamında değerlendirilir. Katılım  bankalarından alınabilmesi daha olası olan bu kredi, aylık gelir, kedi notu ve daha önce kredi çekilme durumuna bağlı olarak verilmektedir. İhtiyaç kredisi kapsamında kredi alınması için banka ile yapılan görüşmelerde, alınacak paranın askerlik borçlanması kullanılacağının beyanı, bankaların geri ödeme ve faizler konusunda daha fazla esneklik göstermesini sağlamaktadır. Bunun yanında bankalar, gerekli gördükleri durumlarda kefil veya ipotek de isteyebilmektedir.

Sigorta Başlangıcının Askerlik Sonrası Olması Durumunda Borçlanma

Askerlik sonrası sigortalarda borçlanma talebi durumunda, gerekli meblağın ödenmesi durumunda sigorta başlangıcı, askerlik süresi kadar geri çekilir. Bunun haricinde askerlik yapılan dönem ve öncesinde sigortalı görünme ya da sigortanın gereksiz fazla gösterilmesi gibi bir durum söz konusu değildi. Bu talepte bulunan vatandaşlar için yalnız askerde geçirilen süre kadar erken emeklilik şansı tanınır. Bunun dışında bir esnetme yapılamamaktadır.

Askerlik Borçlanması Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Askerlik borçlanmasında istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Askerlik şubesinden borçlanma adına alınacak yazı,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Askerlik borçlanması başvuru formu,
 • Sosyal Sigortalar Kurumu son çalışma durumu tespit kâğıdı alınmalıdır.

Askerlik borçlanması başvuru formuna Sosyal Sigortalar Kurumu’nun resmî sitesinden ulaşılabilmektedir. Bu formun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Herhangi bir eksik ya da yanlış bilgide, askerlik borçlanması talebi reddedilir. Askerlik borçlanması için bankaya yapılacak kredi başvurularında istenen bu belgeler tüm bankalar için aynıdır. Bankalar, küçük değişiklikler olarak bordro ve sigorta prim belgesi istese de bu belgeler kesinlikle istenecek olanlardır. Askerlik borçlanmasının başvurusunun yapılacağı yerler şöyle sıralanabilir:

 • En son çalışılan yer 4A SSK ise, işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • BAĞ-KUR’a bağlı ise dosyanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Emekli Sandığı’na bağlı ise Ankara Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na belge ve formlar gönderilmelidir.

QNB Finansbank  Askerlik Borcu Kredisi

Askerlik borçlanması için Qnb Finansbank kredisi alma talebiyle şubelere başvuru yapıldığında daha talepte bulunurken ne kadar geri ödeneceği, kaç aylık ödeme kolaylıklarının sağlandığı gibi detaylar konusunda bilgilendirme sağlanmaktadır. Faiz oraları kredi kullanma miktarı ve kredi kullanılan döneme göre değişiklik gösterse de, Qnb Finans Bankası’nın kredilerinde faiz oranlarının uygun olduğu bilinmektedir. Başvuru sırasında sigortadan veya maaştan kesilecek tutarın da görülebileceği kredi, 15.000 TL civarında verilse de miktar, kredi notuna ve başvuran kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Garanti Bankası Askerlik Borcu Kredisi

Garanti Bankası ile askerlik borçlanması kredisi almak için çoğunlukla ipotek gibi garantörler istenmemektedir. Bunun yanında faiz oranlarının diğer bankalara göre yüksek olduğu bilinmektedir. Garanti Bankası’ndan alınacak kredilerde, kredilerin kısa vadede ödeme planı ile geri ödenmesi daha karlı olacaktır. Uzun vadeli kredilerde alınan ile geri ödenen miktar arasında daha fazla fark olmaktadır. Garanti Bankası’nın askerlik borçlanması kredileri bireysel krediler kapsamında yer almaktadır.

Halkbank Askerlik Borcu Kredisi

Halkbank kredisi ile askerlik borçlanması ödemek uzun vade ve düşük faiz oranları ile oldukça akıllıca bir seçenektir. Bu krediyi talep etmek için Halkbank şubelerine gitmeye gerek yoktur. İnternet bankacılığı ile de istenen miktarda kredinin çıkma durumu, geri ödenecek tutar, ödeme planı ve faiz oranları görülebilmektedir. Bireysel krediler kapsamında yer alan bu kredi, uzun ödeme planlarına sahiptir. İstenen meblağa göre 36 aydan 60 aya kadar vade imkânı sunulmaktadır. Bunun yanında banka, ipotek veya kefil talep etme hakkını gizli tutar. Banka, tüm bankaların askerlik borçlanması için talep ettiği belgelere ek olarak herhangi bir belge talep etmemektedir.

Ziraat Bankası Askerlik Borcu Kredisi

Ziraat Bankası kredisi ile askerlik borçlanması ödemesi için, SGK’ya ödenecek toplam borcun bilinmesi gereklidir. SGK merkezlerinden öğrenilebilecek bu meblağın ardından, şubeye gidilerek Mutlu Emeklilik Kredisi ya da ihtiyaç kredisi kapsamında kredi talebinde bulunulabilir. Emeklilik yaşı, prim günü ve SGK kapsamında diğer şartları uyan kişiler, bu krediden öncelikli yararlanır. Bunun için banka, tüm bilgilerin eksiksiz belirlenebilmesi amacıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan detaylı bilgilendirme yazısı istemektedir.

Askerlik Borçlandırılması Kredisine Başvuru Şartları

Askerlik borçlandırılmasını kredi ile ödeme koşulları özel bankalara ya da devlet bankalarına yapılacak başvurula göre farklılık göstermektedir. Bu şekilde kredi çekerek askerlik borçlandırmasını ödemek isteyen kişiler, gelir belgesi ve borçlanma kâğıdı ile bankalara başvuru yapabilirler. Bu belgeler isteğe bağlı, bankadan bankaya değişiklik gösteren belgelerdir. Bazı bankalar yalnızca getirilmesi zorunlu belgeler üzerinden kredi talebi alırken, bazıları gelir belgesini de talep etmektedir. Özel bankalarda 5 dakika içinde sonuca ulaşılabilirken, devlet bankalarında sonuca ulaşmak 30 dakika gibi bir süre isteyebilir. Askerlik dönemi borçlanması, aynı zamanda emekli maaşında artışa da neden olabilmektedir. Bu nedenle hem erken emeklilik fırsatından yararlanabilmek için, hem de alınacak emekli maaşının artması için, askerlik borçlanması fırsatından yararlanılmalıdır.

Askerlik Borçlanması Hesaplama ve Kredi Veren Bankalar
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. hacizliyim askerlik borçlanması yapacam kredi alabilirmiyim

  Cevapla
 2. Bende kiredi borcum var askerlik odeyip emekli olacam hariran 30 a kadar yatirirsam emekli olacam kredi cekebilirmiyim

  Cevapla
 3. ben hacizliyim askerlik borçlanmasını yparsam emekli olacam bana kıredi verirmi bankalar

  Cevapla
Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!