Arsa tapulu dairelere kredi verilme durumu, kat irtifakı tapusuna sahip olan dairelere kredi veren bankaların neredeyse yarısı tarafından sağlanmaktadır. Bunun en önemli nedeni bankaların özellikle kredi verirken arsa tapulu dairelerden çok kart irtifakı olan daireleri ipotek altına almaları ya da teminat olarak görmelerdir. Ancak sayısı çok olmamakla birlikte ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar arsa tapulu dairelere de kredi verebilmektedir. İskân izinleri olmayan bu evler için kredi veren bankaların bilinmesi ve kredi vermek için hangi şartlara sahip oldukları banka ile yapılan görüşmelerle netleştirilmelidir.

Arsa Tapulu Ev İçin Kredi Veren Bankalar

Arsa tapulu ev için kredi veren bankalar, ülkemizde oldukça az olmakla birlikte bu imkanları kısıtlı şartlar ile sunan bankalardır. Buna göre arsa tapulu daireye;

  • QNB Finansbank,
  • Vakıfbank,

Gibi bankalardan kredi alınabilmektedir. Ancak her bankanın kendi içinde sahip olduğu kredi prosedürleri oldukça farklı olduğu için uygulayacakları şartlar ve değerlendirmeler de oldukça farklı olacaktır. Bu yüzden özellikle arsa tapulu eve kredi almak isteyen kişiler en yakın banka şubesine uğrayarak gereken şartlar hakkında görüşmelidirler.

QNB Finansbank Arsa Tapulu Daireye Ev Kredisi

Finansbank’tan arsa tapulu daireye ev kredisi almak isteyen kişiler, bankanın müşterileri için sunmuş olduğu fırsatlardan ve özel kampanyalardan faydalanabilmektedirler. Ancak banka üzerinden kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler, diğer kredi türlerinden oldukça farklı bir alanda kredi başvurusu yapacakları için en yakın Finansbank şubesine uğramalıdırlar.

Finansbank’tan Arsa Tapulu Daireye Ev Kredisi Almak İsteyen Kişilerin Sağlaması Gereken Şartlar Nelerdir?

Finansbank’tan arsa tapulu daireye kredi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şunlardır;

  • Bankanın kredi vermek için sadece tapu ipoteğini yeterli görmediği durumlar olabilmektedir. Bunun için mesken talepleri de olabilmektedir.
  • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin gelir düzeyleri ve düzenli bir maaşa sahip olmaları oldukça önemlidir.

Yukarıda verilen şartlar genel şartlardır. Finansbank özellikle arsa tapulu daireye kredi vermek için kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerden farklı şartlarda da bulunabilmektedir. Bu yüzden genel olarak tüm şartları görüşmek için kişilerin bankanın en yakın şubesine gitmeleri tavsiye edilir. Ancak arsa tapulu daireye kredi almak isteyen kişilerin unutmaması gereken en önemli durum, bu kredi sürecinin diğer kredi süreçlerinden daha yavaş ilerleyeceğidir. Bu yüzden bankanın verdiği müddet süresince beklemek oldukça önemlidir.

Vakıfbank Arsa Tapulu Daireye Kredi

Vakıfbank’tan arsa tapulu daireye kredi almak isteyen kişiler, bankanın beklemiş olduğu belirli şartları yerine getirerek kredi başvurusunda bulunabilmektedirler. Bankanın kredi şartları öğrenmek için mutlaka en yakın Vakıfbank şubesine gitmek yapılacak olan kredi görüşmesinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Banka yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda değerlendirilecek olan başvurular, sonrasında kişiye uygun bir sonuca bağlanacaktır. Oldukça uygun geri ödeme planı sunan banka bu alanda kişilerin başvuru yapabileceği en önemli adreslerden bir tanesidir.

Vakıfbank Hisseli Tapu Kredisi

Hisseliye tapuya Vakıfbank’tan kredi almak isteyen kişiler, bankanın sunmuş olduğu hisseli ev ipotekli kredisinden faydalanabilmektedirler. Ülkemizde hisseli olan tapulara kredi veren banka sayısı oldukça azdır. Bunun en önemli sebebi bir tapunun üzerinde pek çok ortağın bulunmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek sorunların olmasıdır. Genel olarak bankalar kredi verecekleri kişilerden oldukça sağlam teminat almadan yüksek limitli kredi ürünlerini vermemektedir. Bu bir anlamda bankanın kendisini koruma politikasıdır. Çünkü tüm bankalar borç olarak vermiş olduğu kredileri geri almak için herhangi bir sorunla uğraşmak istemezler. Bu yüzden hisseli tapuya kredi veren sınırlı bankalardan birisi olan Vakıfbank gereken şartları sağlayan herkese kredi avantajlarını sunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bankanın hisseli tapuya ev kredisi vermek için oldukça ağır şartlar bekleyeceğidir.

Vakıfbank’tan Hisseli Tapuya Ev Kredisi Almak İsteyen Kişilerin Sağlaması Gereken Şartlar

Hisseli tapuya Vakıfbank’tan kredi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar, bankanın normal kredi verirken müşterilerinden talep ettiği şartlardan oldukça farklı ve biraz daha ağırdır. Buna göre bankanın gereken tüm şartlarını sağlayan kişiler, hisseli tapuya ev kredisi imkanından faydalanabilmektedirler. Bankadan hisseli tapuya ev kredisi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şunlardır;

  • Hisseli ev ipotekli kredisi almak isteyen kişiler, bankaya kredi başvurusunda bulunurken mutlaka kefalet sunmalıdırlar.
  • Bunun yanı sıra kişilerin bankadan kredi alırken diğer ortakların geri ödemelere kefil olması beklenen en önemli şartlardan bir tanedir.
  • Bazı durumlarda banka hisseli olan tapuların tek bir tapuya çevrilmesini teklif edebilmektedir. Bu da kişilerin banka üzerinden kredi almalarını oldukça kolaylaştıran bir işlemdir. Bu işlemin en önemli nedeni ise kişiye ait olan arazinin ipotek olarak sunulması için tek parça olarak beklenmesi durumudur.

Yukarıda verilen durumlar, Vakıfbank’ın hisseli ev kredisi almak için sağlamaları gereken bazı şartlardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde krediler banka üzerinden oldukça kolay bir şekilde alınabilir.

Bankadan Hisseli Tapuya Ev Kredisi Almak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Bankalardan hisseli tapulara kredi almak oldukça zor ve meşakkatli bir işlemdir. Ancak özellikle hisseli arsaya kredi almak isteyen kişilerin yapması gereken en önemli işlem eğer imkân dahilindeyse sahip oldukları hisseli tapuları tek bir tapuya çevirmeleridir. Bu sayede birçok banka üzerinden kolay bir şekilde kredi alabilen kişiler, aynı zamanda bankaların hisseli tapular için beklemiş olduğu ağır kredi şartlarını sağlamak zorunda kalmayacak olmalarıdır.

 

Arsa Tapusu Üzerine Kredi Alınabilir Mi?

Arsa tapusu üzerine kredi alma işlemleri, ülkemizde sadece birkaç banka tarafından sağlanabilmektedir. İpotekli olarak gösterilen arsalar için başvuruda bulunan kişiler, bankanın beklemiş olduğu şartları sağladığı takdirde arsa tapuları üzerinde kredi alabilirler. Kredi başvurusu yapan kişilerin sahip olmuş olduğu arsalar ekspertiz denetiminden geçtikten sonra kişilerin kredi talepleri bankanın değerlendirmesi doğrultusunda cevaplanacaktır.

Arsa Tapusu Üzerine Kredi Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar

Arsa tapusu üzerine kredi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şunlardır;

  • Kişilerin düzenli bir gelire sahip olmaları ve bunu beyan edebilmeleri,
  • Hayat sigortası yaptırmayı kabul etmiş olmaları,

Gibi genel şartlar pek çok bankanın beklemiş olduğu şartlardır. Ancak tüm bunların yanı sıra banka kişilerden farklı şartları da sağlamasını bekleyebilir. Bu durum bankanın genel politikasına bağlı olan bir durumdur.

Arsa Tapusu Üzerine Verilen Krediler Gayrimenkul Değerinin Ne Kadarına Verilmektedir?

Arsa tapusu üzerine kredi almak isteyen kişiler, arsa değerlerinin %75’ine kadar bankadan kredi alabilmektedirler. Bankanın ekspertiz değerlendirmesinden geçen gayrimenkuller daha sonra banka tarafından değerlendirmeye tabi tutulur. Kişilerin sahip olduğu arsalar üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda ulaşılan piyasa fiyatının %75 ‘i kadar bankadan arsa tapusu üzerine kredi alınabilmektedir. Ancak bu şekilde arsa tapusu üzerine kredi alacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli husus arsaların hisseli olmaması durumudur. Hisseli arsalar için ülkemizde kredi alma imkânı diğer kredi çeşitlerine göre oldukça düşük olmaktadır. Özellikle bankaların sağlam teminat almadan kredi vermediği düşünülürse hisseli arsalar için kredi almak oldukça zor ve zahmetli olacaktır.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]