İskân izinleri olmayan evlerin arsa tapularına sahip oldukları açıktır. Bu anlamda arsa tapularından da yola çıkılarak kredi başvurularına yer verilmekte. Kat mülkiyeti dışında bankaların ipotek olarak arsa tapularını da göz önünde bulundurduklarını göreceksiniz. Ancak arsa tapularından yola çıkılarak kredi veren banka sayısının henüz az olduğunu da söylemek gerek. Örnek verecek olursak bunlar arasında FinansBank yerini almış durumda.

FinansBank için;

 • Başvurulara geçmek isteyenlerin en yakın şubelere uğramaları gerekmekte.
 • Sadece tapu ipoteği yeterli olmadığı için mesken talepleri olabilir.
 • Gelir düzeyi gibi pek çok durum göz önünde bulundurularak krediler çıkartılır.
 • Genel olarak da arsa tapulu kredilerin yavaş ilerlediği açıktır.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

VakıfBank hisseli tapuya kredi veren bankaların başında geliyor. Ortakları olan bu tapuya bağlı olarak kredi veren banka sayısı oldukça azdır. Riskli olmasından kaynaklı çoğu bankanın hisseli tapuya ev kredisi vermediği biliniyor. Bunun önüne geçmek için de ağır şartların sunulması esas alınmıştır. Örneğin hisseli ev ipotekli kredi için kefalet talepleri olmakta. Yani diğer ortakların geri ödemelere yönelik kefil olmaları gerekmekte.

Tek bir tapu olacak şekilde de düzenlemelere gidilebilir. Hisse parçaları olmadan kısa sürede kredilerden sonuç alınabilir. Arazinin ipotek olarak sunulması adına tek bir parça olması beklenmekte. Hisseli tapuyu tek tapuya çevirme işlemleri neticesinde bankaların ihtiyaç kredilerinden faydalanmanız zor olmayacaktır. Aynı zamanda ipoteklerden konut kredilerine de başvurulabilir.

Arsa Tapusu Ev Kat Mülkiyetine Nasıl Çevirilir?

İrtifak hakları çerçevesinde arsa tapusunun çevirilmesi mümkün olacaktır. Kanun hükümleri gereğince de bu konuda ki şartlara yer verilir. Örneğin başta inşaat çalışmalarının tamamlanması gerektiğine yönelik şartlar ifade edilir. Yapının tamamlanması halinde hisseli tapuyu kat mülkiyetine çevirme işlemlerine geçilir. Arsa tapusunu kat irtifakına çevirme masrafları dahilinde harekete geçmeniz gerekmekte. Arsa tapulu evin kat mülkiyetine çevirme masrafı 2018 yılı içerisinde değişiklik göstermekte. Arsa tapulu evin kat mülkiyetine dönüştürülmesi adına bu masraflardan ziyade malik ya da ortakların kararınca işlemlere yer vermek mümkün.

Arsa Tapusu Üzerine Kredi Çekilir Mi?

Arsa kredisi yerine merak edenler arsa tapularından yola çıkarak kredi imkanlarına göz atmakta. Şöyle ki tapu ipotekli kredi veren birkaç adet banka bulunuyor. Baştan da belirttiğimiz gibi Vakıfbank arsa kredisi sunmaya devam ediyor. İpotek olarak gösterilen arsalar dahilinde kredilerden faydalanmanız mümkün olacaktır. Ancak öncelikle kredi özelliklerine göz atacak olursanız;

 • Düzenli bir gelire sahip olanların talepte bulunmaları isteniyor.
 • İstihbaratın olumlu olması halinde vatandaşlara verilecektir.
 • Hayat Sigortaları dahilinde kullanılması mümkün olmakta.
 • Gayrimenkul yani arsa değerinin %75’i kadar kredi limiti sunulmakta.

İpotek olarak gösterilen arsanın ekspertiz incelemelerine geçilmekte. İncelemelere göre değeri ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak değerinin maksimum %75’i kadar kredi limiti tanımlanacaktır. Bu detayları göz önünde bulundurmanız önem arz ediyor. Tarla ipotekli kredi veren bankalar genel anlamda limitleri için ipotek gösteren taşınmanız temel almakta.

Müstakil Eve Kredi Verilir mi?

Yapı kullanım izinlerine dikkat edilerek müstakil evlerin ipotek olarak gösterilmesi mümkün. Hangi evlere kredi verilmez sorusuna karşılık olarak müstakil ya da villa yanıtı alınmaz. Müstakil eve kredi veren bankalar da olduğu için bu konuda herhangi bir sorun yaşamanız mümkün olmayacaktır. Kat mülkiyeti ile kat irtifaklı olacak şekilde izin belgeleri alınmak zorundadır. Ev kredisi başvurularına yönelik varsa arsa tapularını dahi teminat olarak gösterebilirsiniz. Teminatlar dikkate alınarak kredi limiti belirleniyor. Arsa tapulu daireye kredi veren bankalar arasında VakıfBank ile FinansBank dikkat çekmekte. Yine müstakil olan evlerin arsa tapularından yola çıkarak bu bankaları temel alabilirsiniz.

Toprak Tapulu Daire Satışı

Toprak ya da arsa tapularına sahip olan dairelerin ev satışları gerçekleşmez. Direk olarak arsa hissesine bağlı olarak satışa yer verilir. Nitekim arsa tapuları bulunan konutların da çok fazla talep görmedikleri açıktır. Toprak tapulu ev almanın sakıncaları fazladır. Bundan kaynaklı olarak arsa tapulu evler ne olacak sorusuna yanıt verilmekte. Hisse tapulu daire satışı için de sorulan bu sorulara karşılık olarak;

 • Arsa payını temel alarak dairenin metre kare arsa hesaplamalarına geçilebilir.
 • Satıcı ile anlaşma yapmak üzere notere gitmeniz gerekmekte.
 • Gerçek bedelini temel alarak işlemlerin gerçekleşmesi önem arz ediyor.

Arsa tapulu evin tapu masrafı göz önünde bulundurularak da işlemlere geçilebilir. Yani direk ev tapusu üzerinden satışına yer vermeniz mümkün. Bunun yerine arsadan yola çıkılarak metre kare ve fiyat incelemelerine de geçmeniz temel alınır. Noter huzurunda gerçekleşen bu işlemler dahilince dairenin satışı zor olmayacaktır.

Arsa Tapulu Daire Alınır mı?

Resmi olarak yapının tamamlanmamasından kaynaklı olarak arsa tapulu dairelere yer verilir. İskân belgesi almadıkları için arsa hissesi üzerinden değerlerine yer verilir. Bu anlamda arsa tapulu ev satışı güçtür. Satıcının alıcı ile noter huzurunda işlemlere yer vermesi gerekmekte. Arsa tapulu müstakil ev için de arsa payına göre değer biçilir. İsteyenler arsa tapulu evin tapu masrafı ile de harekete geçebilir. Yani evin tamamlandığına yönelik taleplerde bulunabilirsiniz. Bu şekilde satışına geçmek daha kolay olacaktır. Yatırımcıların çok fazla dikkatini çekmeyen arsa tapulu dairelerin kredilere uygun olmadıkları görülmekte. Arsa tapulu ev kredisi veren bankalar olsa da satın alırken sorun yaşanmakta.

Arsa Tapulu Eve Kredi Verilir mi?

Arsa tapusu üzerine kredi çekilir mi sorusuna karşılık olarak VakıfBank açıklamalarına göz atılabilir. Nitekim arsa tapularından kredi çekmek isteyenlerin öncelikli olarak değerlendirmeye aldıkları banka olarak karşımıza çıkmakta. Yine bankadan ilerlemek adına belirli şartlara uyulması gereklidir. Arsa kredisi olmadan bu imkanlara yönelik şu detaylar aktarılmakta;

 • Şubelerden görüşme sağlayarak kredi imkanlarının değerlendirilmesi mümkün olacaktır.
 • Gelir belgeleri gibi çeşitli talepler doğrultusunda harekete geçilmekte.
 • Kredi notu ve ipoteklere bağlı kalarak kredilerin verilmesi söz konusudur.

Toprak tapulu eve kredi veren bankalar limitleri de ipotekler temel alınarak belirlemekte. Şöyle ki ipotek olarak gösterilen evin ekspertiz kapsamında incelemelerine geçilir. Ancak bu incelemeler neticesinde değeri ifade edilir. Arkasından da %75 oranından olacak şekilde limitlerine geçilmekte. Kredi limitinin arkasından faiz oranı ile vade seçeneklerine göz atmanız sağlanır. Tüm bu olanaklar dahilinde ihtiyacınız olan nakde ulaşmanız mümkün. Hangi evlere kredi verilmez merak edenlerin karşısına arsa tapulu olanlar da çıkmıyor.

Arsa Kredisi

Şekerbank arsa kredisi taleplerine yer vermek isteyenlere maksimum vade duyurulur. 120 ay olacak şekilde vade imkanları bulunan bankanın %45 ekspertiz değerine göre limit belirlediği görülmekte. Teb arsa kredi için ise 60 ay vade bulunuyor. Ekspertiz değerinin de %60 olacak şekilde duyurulması söz konusudur. İş Bankası arsa kredisi için de yine 60 ay maksimum vade imkanları karşınıza çıkacaktır. Hemen arkasından ekspertiz değeri için %50 duyuruları sunuluyor. Ziraat Bankası arsa kredisi için de maksimum vade 60 ay kadardır. Kredilendirme oranı için de %50 gösteriliyor. Yani ekspertiz incelemeleri sayesinde kredi limitinin belirlenmesi sağlanmakta.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]