Bağımsızlık Referandumu Katalonya Ekonomisini Zora Sokacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katalonya referandum sürecinin başlamasıyla birlikte, büyük şirketler bölgeden ayrılmaya başladı. Şirketler merkezlerini farklı bölgelere kaydırırken, Katalonya’dan çekilme kararı alan şirketlerin borsada prim yaptığı görüldü.

Şirketler Katalonya İle Yolları Ayırıyor

Bağımsızlık referandumu süreci, şirketlerin ayrılık kararı almasında etkili oldu. Merkezi yönetimin tüm karşı çıkmalarına rağmen referandumda kararlı görünen, yerel yönetim şirketlerin bölgedeki merkezlerini kapatma kararı vermelerine neden oldu. İlk etapta Katalonya’dan ayrılacağını açıklayan büyük şirket Banco Sabadell olurken, CaixaBank, Gas Natural Fenosa ve Dogi International’de bu yönde kararlar aldıklarını açıkladı.

Banco Sabadell Barselona’daki merkezini Alicante’ye taşıyacağını duyurdu. Bankacılık sektörünün önemli oyuncusu CaixaBank ise bölgedeki merkezi Valencia sınırlarına aktaracağını açıkladı. Enerji sektöründe faaliyet gösteren Gas Natural Fenosa yeni merkezinin neresi olacağına yönelik bilgi paylaşmadı.

CaixaBank Katalonya kararı açıklamasında, önceliğinin müşterileri ve hissedarları olduğunun altını çizdi. Kararın tüm CaixaBank ailesini korumak adına alındığına vurgu yaptı.

Enerji sektöründe faaliyet gösteren Gas Natural Fenosa Katalonya’dan ayrılma kararını belirsizliğe bağladı. bu şirkette çalışanların, hissedarların ve müşterilerinin ön planla olduğunu, kararın koruma amaçlı alındığını aktardı.

Katalonya ile ilgili ilk karar alanlardan biri Banco Sabadell olmuştu. Şirket merkezini Alicante’ye taşıyacağını, faaliyetlere buradan devam edeceğini kaydetmişti. Bu şirketin kararı öncesinde Oryzon Genomics ilk adımı atmış Madrid’e taşınacağını ilan etmişti. Şirketlerin referanduma yönelik tepkisi bölgeden ayrılmak olurken, bu şirketlerin borsa hisseleri yükselişe geçti.

Katalonya ise ülkenin ekonomi merkezi konumunda yer alıyor. Birçok otomobil devi bölgede üretim yapıyor. Otomobil markaları arasında Volkswagen ve Nissan en dikkat çekenlerden.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bağımsızlık Referandumu Katalonya Ekonomisini Zora Sokacak
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x