1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Şimşek: Sadeleştirme Çalışmaları Devam Edecek

Bakan Şimşek: Sadeleştirme Çalışmaları Devam Edecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Sadeleşme Adımları Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile sürdürdükleri sadeleşme adımlarına ilişkin önemli bir değerlendirmede bulundu. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik istikrarını desteklemek amacıyla alınan kararları ve bu süreçte atılan adımları paylaştı.

Şimşek, ihracatçıları desteklemek adına yapılan düzenlemelerden biri olan reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na döviz satış yükümlülüğünün azaltıldığını belirtti. Bu kapsamda 2023 yılı kasım ayında yüzde 70 olan yükümlülüğü yüzde 40’a düşürdüklerini ifade etti.

Yapılan yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünün yüzde 30’a indirildiğini aktaran Şimşek, bu adımın piyasaların daha etkin çalışmasına ve ihracatçıların rekabet gücünün artmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Bakan Şimşek, sadeleşme adımlarının ekonomik istikrarın güçlenmesine önemli bir katkı sağladığını ve bu yönde atılan adımların süreceğini vurguladı. Türkiye’nin ekonomik potansiyelini daha etkin bir şekilde kullanabilmesi ve uluslararası rekabet gücünü artırması amacıyla yapılan düzenlemelerin devam edeceğini belirtti.

Bakan Şimşek: Sadeleştirme Çalışmaları Devam Edecek
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!