1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Geçen Hağfta 7 Önemli Başlığı Sizler İçin Derledik

Geçen Hağfta 7 Önemli Başlığı Sizler İçin Derledik

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şimşek: KKM Vergi Avantajı Yenilenmeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Temmuz ayında Kur Korumalı Mevduat (KKM) için şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceklerini açıkladı. Bu karar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın normalleşme adımları kapsamında ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin TCMB’ye satış yükümlülüğü oranlarının yüzde 40’tan yüzde 30’a indirilmesiyle paralel olarak alındı.

AMB Faiz İndirimine Gitti

Avrupa Merkez Bankası (AMB), beklentilere paralel olarak faiz oranlarında 25 baz puanlık indirime giderek mevduat faizini yüzde 3,75 seviyesine düşürdü. Banka yönetimi, faizleri gerektiği sürece kısıtlayıcı tutacaklarını ve belirli bir oran için önceden taahhütte bulunmadıklarını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’de hükümetin Batılı finans kuruluşlarından hibe almaya başlamasının Türkiye’ye olası tehditler oluşturabileceğini ifade etti. Putin, Türk ekonomisinin kayıplarının kazançlarından fazla olabileceğini belirtti.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye’ye halihazırda yürütülen tüm fonlara ek olarak 18 milyar dolarlık finansman sağlanacağını duyurdu. Bu finansmanın Türkiye’nin ekonomik istikrarına katkı sağlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere verilecek bayram ikramiyelerinin 10-14 Haziran tarihleri arasında ödeneceğini açıkladı. Ayrıca, bayram tatilinin son iki gününün idari tatil ilan edilerek dokuz güne çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

Mayıs ayında TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 61,46 seviyesine yükselerek 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu durum, Türk Lirası’nın reel değerinin arttığını göstermektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, borsa yatırımları ve kripto varlıklardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Finansal faaliyetlerin vergilendirilmesi konusundaki düzenlemelerin detayları ilerleyen süreçlerde netleşecektir.

Geçen Hağfta 7 Önemli Başlığı Sizler İçin Derledik
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!