1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. Bakır Fiyatlarındaki Yükseliş ve Talep Artışı

Bakır Fiyatlarındaki Yükseliş ve Talep Artışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakır Fiyatlarındaki Yükseliş

Bakırın libresi, 5,25 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Uluslararası piyasalarda, bakır fiyatları yükseliş eğilimini 5. güne taşıdı. Dün 5,20 dolar seviyesini test ettikten sonra günü yüzde 5 yükselişle 5,02 dolardan tamamlayan bakırın libresi, dünkü kapanışa göre yaklaşık yüzde 4,5 artarak bugün 5,25 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Şu sıralarda 5,19 dolar seviyelerinde seyreden bakırın libresi, nisan ayının sonuna göre yüzde 15’in üzerinde, yılbaşına göre ise yaklaşık yüzde 35 artış kaydetti. Yenilenebilir enerji, elektrikli arabalar ve yapay zeka (AI), bakıra yönelik talep görünümünü destekleyerek fiyatların rekor kırmasına yol açtı.

Bakır Talebindeki Artış

Bakır madenlerinin küresel çapta talebi karşılamakta zorlanması, bakır fiyatlarının sert yükselmesine neden olmuştur. Özellikle elektrikli araç kullanımının ve yenilenebilir enerjinin artması, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve uluslararası ticaretteki belirsizlikler bakır talebini artırmıştır.

Bakır Fiyatlarındaki Dinamikler

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, bakırın yükselişindeki ana dinamiğin aslında Çin’deki devalüasyon korkuları olduğunu belirtmiştir. Bakır fiyatlarındaki artış genellikle ekonomik aktivitedeki güçlenişe işaret etse de son dönemdeki yükseliş arz endişeleriyle de ilişkilendirilebilir.

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen ise bakırın arz ve talebiyle ilgili raporlara bakıldığında talebin artmaya başladığını belirtmiştir. Özellikle Çin’de ekonomik verilerin güçlenmeye başlaması ve Uzak Doğu’da faiz indirim beklentileri bakır talebinde canlanmaya yol açmıştır.

Bakır Fiyatlarındaki Yükseliş ve Talep Artışı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!