1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Başkent Doğalgaz Halka Arza Hazırlanıyor

Başkent Doğalgaz Halka Arza Hazırlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkent Doğalgaz halka arz için ilk adımı attı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Sermaye Piyasası Kurulu bünyesine başvuru yapıldı.

Başkent Doğalgaz Halka Arz için SPK’da!

Başkent Doğalgaz halka arza hazırlanıyor. Bu kapsamda İş Yatırım aracılığı ile Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yaptığı bildirilen şirket konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Halka Arz Başvurusu Yaptı

Halka arz konusundaki açıklama Başkent Doğalgaz’dan yazılı olarak geldi. Şirketin çalışmalarına Torunlar Enerji bünyesinde devam ettiği aktarılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvurunun İş Yatırım aracılığı ile yapıldığı aktarıldı.

Yapılan açıklamada şirketin toplam aktif müşterisinin 1 milyon 700 bin olduğu ifade edildi. Başkent Doğalgaz, SPK’ya başvurduğunu aktararak, şirketin Türkiye’de faaliyet gösteren özel dağıtım şirketleri arasında en büyükler arasında yer aldığını belirtti. Şirketin geçen yılki cirosunun 2milyar 500 milyon lira olduğuna vurgu yapıldı. Sektörel bazda halka arzın bir ilk olacağının altı çizildi. Başkent Doğalgaz’ın halka arzla birlikte daha da güçleneceği ifade edilerek, kurumsal yönetim adına önemli bir karar alındığı ve bu doğrultuda ilk adımın atıldığı kaydedildi.

Alınan bilgilere göre Başkent Doğalgaz’ın ödenmiş sermayesi 700 milyon lirayı buluyor. Halka arzın ise bu rakamın yaklaşık yüzde 25 olması planlanıyor. Bu oran da 175 milyon liralık nominal değerli hisse anlamına geliyor. Yani Sermaye Piyasası Kurulu başvuruya olumlu cevap verir ve halka arzın önünü açarsa, şirket 175 milyon liralık nominal değerli hisseyi halka arz edecek. Bunun yanında ek satış opsiyonu da hesaba dahil edilirse, halka arz 201 milyon lirayı bulacak. Ödenmiş sermayenin halka arz oranı ise yüzde 28,75’lik seviyeye çıkacak.

Şirketin halka arzı sonrasında Torunların şirketteki payı ise yüzde 71,25 seviyesinde kalacak.

Başkent Doğalgaz Halka Arza Hazırlanıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!