1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. BDDK’dan İzin: Üç Yeni Banka Kuruluşuna Yeşil Işık

BDDK’dan İzin: Üç Yeni Banka Kuruluşuna Yeşil Işık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BDDK’dan Yeni Banka Kuruluşlarına Onay

BDDK’nin bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarına göre, Türkiye finans sektörüne yeni soluklar getiriliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun çerçevesinde yapılan inceleme sonucunda, yeni banka kuruluşlarına izin verdi. Bu kararlarla sektöre farklı ve yenilikçi oyuncuların girişi destekleniyor.

Marin Yatırım Bankası ve Aytemiz Yatırım Bankası

BDDK’nin aldığı kararlara göre, Mehmet Koç, Sefa Koç, Noman Tekin, Meltem Süloğlu ve Yavuz Duranoğlu tarafından kurulan 1 milyar 500 milyon TL sermayeli “Marin Yatırım Bankası AŞ” ile Aytemiz Finansal Hizmetler AŞ, İsmail Aytemiz, Hüseyin Aytemiz, Ahmet Aytemiz ve Kerem Aytemiz tarafından kurulan 1 milyar 500 milyon TL sermayeli “Aytemiz Yatırım Bankası AŞ” isimli kalkınma ve yatırım bankalarının kuruluşuna izin verildi. Bu yeni bankaların sektöre getireceği farklılık ve katkılar merakla bekleniyor.

Adil Katılım Bankası

BDDK’nin diğer bir kararı ise dijital bankacılık alanında. Dijital Banka Yönetmeliği’ne uygun olarak faaliyet gösterecek olan bir (dijital) katılım bankasının kurulmasına onay verildi. Kurucu ortaklar Ali Emre Ballı, Murat Yönaç, Özberk Çetinkaya, Ali Paslı ve Fahri Akcan tarafından kurulacak 3 milyar TL kuruluş sermayeli “Adil Katılım Bankası AŞ” sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak bir adım olacak.

BDDK’dan İzin: Üç Yeni Banka Kuruluşuna Yeşil Işık
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!