1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Borsada Nakde Dönüş Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Nakde Dönüş Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı Tatili ve Borsa İstanbul İşlemleri

Kurban Bayramı yaklaşırken, Borsa İstanbul’da işlem yapacak yatırımcılar için önemli bilgiler bulunmaktadır. Tatil sürecinde Borsa İstanbul’daki işlemlerin takas tarihleri değişecektir. Bu durumu göz önünde bulundurarak, işlemlerinizi planlamanız önem arz etmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekirse, Borsa İstanbul Pay Piyasalarında işlemlerin takası genellikle “T+2” işlem süresine tabidir. Yani, işlem günü ile takas günleri arasında iki iş günü bulunmaktadır. Ancak Kurban Bayramı tatili nedeniyle bu süreçte bazı değişiklikler olacaktır.

Perşembe günü yapılan işlemlerin takası normalde Cuma günü gerçekleşirken, bayram tatili sebebiyle bu tarih 20 Haziran Perşembe gününe ertelenecektir. Bu durumda, perşembe günü işlem yapan yatırımcıların tahsilat ve ödemeleri 20 Haziran Perşembe günü gerçekleşecektir.

Bayram tatili öncesinde nakde geçmek isteyen yatırımcıların ise işlemlerini en geç yarın yapmaları gerekmektedir. Çünkü, işlem günü ile takas günü arasındaki iş günü sayısı dikkate alındığında, yarın gerçekleştirilen işlemlerin tahsilat ve ödemeleri cuma günü gerçekleşecektir.

Bu durumda, yatırımcıların işlemlerini planlarken, Borsa İstanbul’daki takas tarihlerini göz önünde bulundurmaları ve gerekli önlemleri almaları önemlidir. Tatil sürecinde işlem ve takas tarihlerinin değişeceğini unutmamak, olası aksaklıkların önüne geçmek adına faydalı olacaktır.

12 Haziran 13 Haziran 14 Haziran 17 Haziran 18 Haziran 19 Haziran 20 Haziran 21 Haziran
Çarşamba Perşembe Cuma Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
Borsa Durumu Açık Açık Açık Kapalı Kapalı Kapalı Açık Açık
İşlemlerin Takası 14 Haziran 20 Haziran 21 Haziran 24 Haziran 25 Haziran
Borsada Nakde Dönüş Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!