1. Haberler
  2. Analizler
  3. Borsada yatay başlangıç beklentisi

Borsada yatay başlangıç beklentisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTSE Global Hisse Senedi Endeksleri Değişiklikleri

FTSE Global Hisse Senedi Endeksleri’ne Haziran ayında eklenecek ve çıkarılacak hisseler belirlendi. FTSE Global Large Cap Endeksi’ne Türkiye’den eklenen veya çıkarılan hisse olmadı. Mid Cap Endeksi’ne Agrotech ve Tab Gıda eklendi. Small Cap Endeksi’ne de Türkiye’den dahil edilen hisse olmazken, Micro Cap Endeksi’ne Batı Ege GYO, MHR GYO, Meka Beton ve Tureks Turunç Madencilik dahil edildiler. Endeks değişikliklikleri 7 Haziran seans kapanışından sonra uygulanacak ve 10 Haziran 2024’te etkin hale gelecek.

Ekonomi ve Finans Dünyasından Son Dakika Gelişmeleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni bir sanayi politikasını devreye alacaklarını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ise Proje Gayrimenkul Yatırım Fonlarına yönelik düzenleme yapacaklarını duyurdu.

ABD Hazine Bakanı Yellen, Rusya ile iş yapmanın Avrupa bankalarını risk altına soktuğunu belirtirken, ECB üyesi Cipollone faiz indirimi beklentisini dile getirdi. Japonya Merkez Bankası Başkanı Ueda ise enflasyon hedeflemesi çerçevesinde ihtiyatlı bir yaklaşım izleyeceklerini ifade etti.

Şirketler ve Yatırımlar

Anglo American, BHP Grubu ile önerilen madencilik birleşmesi konusunda görüşmelere devam etmesi yönünde teşvik edildi. Önemli hissedarların da desteğiyle süreç ilerlemeye devam ediyor.

Haftanın Önemli Gündem Noktaları

  • ABD ve İngiltere’de tatil nedeniyle piyasalar kapalı olacak.
  • Güney Kore Devlet Başkanı Yeol’ün ev sahipliğinde Japonya ve Çin liderleriyle yapılacak zirve önemli bir gündem maddesi olacak.
  • Yurt içinde Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven Endeksi açıklanacak. Ayrıca, Türkiye’de 1Ç24 GSYH verilerinin açıklanması bekleniyor.
  • TCMB Başkanı Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapması bekleniyor. BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesi beklenirken, geçtiğimiz hafta kar realizasyonları yaşandı. Piyasaların bu hafta Türkiye ve ABD büyüme verilerine odaklanması bekleniyor.

Borsada yatay başlangıç beklentisi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!