Vatandaşlar, bazen finansal gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla banka kredilerine başvurur. Bankalar, bu imkânı tüketicilere belirli kredi tutarını, tüketicinin kredi notuna istinaden faiz oranları ve vade seçenekleri ile sunar. Bu husus ile ilgili merak edilen konulardan biri ise yeni kullanılmış olan kredinin iptalinin söz konusu olup olmadığı ile ilgilidir.

 

Kredi İptali İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir? 

Bir vatandaşın, bir bankadan ya da diğer bir finansal kuruluşundan çekmiş olduğu krediyi istediği doğrultuda iptal etmesi mümkündür. Fakat kredinin iptal edilmesi isteniyorsa eğer, bazı hususlara dikkat edilmesinde fayda olacaktır.

  • Kredi açısından sözleşme imzalanmış ise ve dosya resmi bir şekilde işleme konulmuş ise, kredinin hiç ek masraf ödenmeden iptalini gerçekleştirmek yani caymak amacıyla 14 günlük süre tüketicinin önünde vardır demektir.
  • Kredinin iptal edilmeye karar verilmesi anından itibaren sözleşme imzalanmamış ise ve bankaya bu durum bildirilerek zahmete girmeden ve masraf ödemeden kolay bir şekilde iptal işlemleri gerçekleştirilebilir.

 

Kredi İptal Edilirken Bilinmesi Gerekenler:

  • Krediden cayma hakkı süresi, iki taraf arasındaki sözleşmenin kurulduğu tarihte başlayacak.
  • Vatandaş, anaparayı ve kredinin kullanıldığı andan itibaren yani tarihten itibaren anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan süre içerisinde tahakkuk etmiş olan faizi en geç cayma bildiriminin yapıldığı ve kredi veren kuruma göndermesin den itibaren otuz gün içinde geri öder.
  • Banka, vatandaştan hesaplanmış olan faiz başta olmak üzere kamu kurum ve üçüncü kişilere ödemiş olan ücretlerin haricinde herhangi bir bedeli talep edemez.
  • Bu bedellerin haricinde kalan ve tüketicilerin tahsil etmiş oldukları her türlü ücret, tüketicinin ona para ile tahakkuk etmiş olan faiz ve kredi veren kişiye ya da kuruma geri ödemiş olduğu tarihten itibaren 7 günlük süre içerisinde tüketiciye iade edilir.

 

Netice itibariyle; yeni kullanılmış olan kredinin hiçbir ek masraf ödemesi gerçekleştirilme den 14 günlük süre içerisinde iptal edilmesi mümkündür. Diğer taraftan, kredi kullanımının üzerinden 14 günden fazla bir zaman dilimi geçmiş ve diğer tarafın ek masraflar da ödenecek olsa dahi, kredi erken ödemesi faizinden düşürdüğü için neredeyse her durumdaki erken ödemede müşteri karlı çıkacaktır.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]