Türkiye ham çelik üretiminde yükselişe geçti. 2017’nin ilk 8 ayında gerçekleşen artış, bir önceki yılın aynı aylarını kapsayan döneme kıyasla yüzde 13’ü geçti. Toplam üretim 24 milyon 700 bin tonu buldu. Çelik ürünleri ihracatı ise bir önceki yılın ilk 8 ayına bir milyar 54 milyon dolarlık fark attı.

Çelik Üretimi ve Tüketimi Son Yılların Zirvesinde

Ham çelik üretimi yılın ilk 8 ayında yükselişi sürdürerek, bir önceki yıldan yüzde 13,6 fazla gerçekleşti. Üretim verilerini Türkiye Çelik Üreticileri Derneği açıkladı. Derneğin açıklamasına göre, üretim artarken tüketimde yükseldi. Ocak  – Ağustos aylarını kapsayan dönemde tüketimdeki artış yüzde 15,7 oldu. Tüketim miktarı ise 23 milyon ton olarak kayda geçti.

Çelik Üretiminde Dünya Sekizincisi Türkiye!

Bilindiği üzere Türkiye çelik üretimi dahilinde dünya liderleri arasında yer alıyor. Üretimde dünya sekizincisi olan Türkiye, söz konusu dönemde hayata geçen artışla yerini korumayı başardı. Bu kapsamda Türkiye üretimde yüzde 4,9’luk artışa ev sahipliği yaparak, 1 milyar 122 milyon tonluk üretime imza attı. Aynı dönemde Çin’in çelik üretimi ise yüzde 5,6 oranında arttı ve 566 milyon 400 bin tonu buldu. Bu üretim miktarı Çin’in çelik üretimi çerçevesinde birinci olmasını da beraberinde getirdi.

Çelik İhracatı Artı, İthalat Düştü

Çelik ihracatında yaşanan gelişmelerse şöyle kayda geçti. Yılın ilk 8 ayında çelik ihracatında yüzde 11,1’lik artış kaydedildi. İhraç edilen miktar 12 milyon 440 bin tonu buldu. Çelik ihracatından elde edilen kazanç yüzde 23,5’lik artışla, 8 milyar 687 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Yılın ilk 8 ayı baz alındığında çelik ithalatı geriledi. Bu dönemde ithalatın yüzde 18,3’lük düşüşe ev sahipliği yaptığı belirlendi. İthal edile miktar 10 milyon 633 milyon tona kadar düştü. İthal çeliğe aktarılan kaynak yüzde 0,8 artış kaydederek, 7 milyar 633 milyon dolar seviyesinde kendini gösterdi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 114 seviyesine kadar tırmandı. Çelik ihracatında, ithalata kıyasla bir milyar 54 milyon dolar fazlalık olduğu görüldü.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]