Rusya Domatese Tarih Verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya ile Türkiye arasında uzun zamandır aşılamayan domates sorunu 2018 itibariyle son bulacak. Ülke, en geç önümüzdeki yıl alım yapmaya başlayacağını açıkladı.

Rusya Domates Alımına Başlıyor

Rusya tarafından yapılan domates açıklaması hem üreticiye hem de domates ihracatçısına derin bir nefes aldırdı. Konuyla ilgili açıklamayı ülkenin Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç yaptı. Dvorkoviç açıklamasında, domateste yaşanan sıkıntılara işaret ederek, Türk domatesinin yeniden alınmaya başlanacağını aktardı. Domates alımına yönelik uygulanan kısıtlamaların bu yılın son ayında veya en geç önümüzdeki yılın ilk aylarında kalkacağını ifade etti. Bu kapsamda ilgili düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirten Dvorkoviç, ilk etapta Türkiye’den ithal edilecek domates miktarının 50 bin ton olarak düşünüldüğünü de dile getirdi.

İkili Görüşmeler Sonuç Verdi

Rusya ile uçak krizi ardından bozulan ticari ve siyasi ilişkiler yerini olumlu bir havaya bıraktı. Ülke Türkiye’ye yönelik uyguladığı kısıtlamaların büyük bölümünü kademeli olarak sonlandırdı. Tüm kısıtlamalar kalkarken domatese yönelik ithalat kısıtlamaları ise kaldırılmadı. Bu kapsamda Rus lider ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bir dizi görüşme yaptı. İki ülke yetkilileri konuyu enine boyuna tartışarak, ortak bir paydada buluşmayı başardı. İkili temaslar sonunda meyvelerini verdi ve Başbakan Yardımcısı alımların başlayacağı tarihi açıkladı.

Rusya, Türkiye’den domates alımını durdurduğu dönemde yerli üretimin artması için üreticiye bazı teşvikler verdi. Bu nedenle ithalatın hemen başlamasına pek sıcak bakmadı. Bunun yanında Türkiye’deki üreticiler ise alımların durdurulmasıyla birlikte zor bir yıl geçirdi. Domates alımını durdurması ise en çok iç piyasanın işine yaradı. Vatandaş kışın bol ve ucuz domates tüketebilme imkanı yakaladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rusya Domatese Tarih Verdi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!