Türkiye yılın ilk 7 ayında en çok ham petrolü İran’dan satın aldı. İthalatta İran’, Irak ve Rusya takip etti. İlk beş ülke arasında Suudi Arabistan ile Kuveyt’te kendine yer buldu.

İthal Petrolde İlk Adres Oldu!

İran’dan ithal edilen ham petrol miktarı, 2016’nın ilk 7 ayına kıyasla yüzde 142 arttı. 7 ayda İran’dan Türkiye’ye gelen petrol 7,426 milyon tonu buldu. Bir önceki yılın ilk 7 ayında Türkiye’nin ülkeden ithal ettiği petrol 3 milyon 64 bin ton olmuştu.

Aynı dönem baz alındığında Irak’tan ithal edilen petrol yüzde 20,5 geriledi ve 4 milyon 332 bin ton olarak kayda geçti.

Ocak ile Temmuz aylarını kapsayan dönemde en fazla petrol ithal edilen petrolün 1 milyon 143 bin tonluk bölümü Suudilerden alındı. İthal edilen ham petrolde Kuveyt, 1 milyon 80 bin tonluk geçiş sağladı. Ruslardan alınan miktar ise 596 bin tonda kaldı.

İlk beş ülke değerlendirildiğinde İran açık ara öne geçti. Öncesindeyse Türkiye ham petrol ithalatını Irak’tan yapmaktaydı.

2016’da Irak Lider

Bir önceki yılın kayıtları incelendiğinde Türkiye’nin en fazla ham petrol ithal ettiği ülke Irak olarak dikkat çekiyor. Geçen yıl ülkeden alınan ham petrol miktarı ise 6 milyon 939 bin ton gibi yüksek seviyelerde gözlemleniyor. İran’ın geçen yılki payı 6 milyon 939 bin ton olarak kendini gösterirken, Rusya’dan ithal edilen miktar 3 milyon 234 bin tonu buldu. Bu ülkeler yanında Suudi Arabistan ve Kuveyt’te listede yer alan ülkeler arasında kendine yer açtı.

Türkiye’nin 2016 yılında yaptığı ham petrol ithalatının toplamı ise 24 milyon 957 bin ton oldu.

 

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]