1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Çiğ Süte Zam!

Çiğ Süte Zam!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiğ süt fiyatı arttı. Ulusal Süt Konseyi tarafından alınan kararla çiğ sütün referans alın fiyatı 1 lira 40kuruşa yükseldi. Bu fiyat 1 Ekimden itibaren uygulanacak!

Çiğ Süt Referans Alım Fiyatı 1,40 Liraya Yükseltildi

Ulusal Süt Konseyi çiğ süte yeniden zam yaptığını açıkladı. Yapılan zammın 10 kuruş olduğunu açıklayarak, referans alım fiyatının litre başına 1,40 lira olduğunu duyurdu. Yeni fiyatların 1 Ekim ile önümüzdeki yılın 28 Şubatına kadar geçerli olacağını da açıklamasına ekledi.

Çiğ sütün standartları ise şöyle kaydedildi. Buna göre yağ oranı en az yüzde 3,5 olacak. Protein oranı ise en az yüzde 3,2 seviyesinde olmak zorunda!

Haziran Ayında 1,30 Liraya Yükseltmişti

Bilindiği üzere Türkiye’de çiğ sütün alım fiyatları, tavsiye kapsamında Ulusal Süt Konseyi tarafından belirleniyor. Konsey bu kapsamda 22 Eylül tarihinde toplantı düzenleyerek, yeni fiyatı belirledi.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu geçtiğimiz ayda çiğ sütün referans fiyatını yükseltme kararı almıştı. Söz konusu karar 30 Haziranda gerçekleşen toplantı dahilinde alınmıştı. Bu toplantıda fiyat 1 lira 21 kuruştan, 1 lira 30 kuruşa çıkarılmıştı. 30 Haziran 2017 tarihinde alınan kararın 1 Ağustos ile önümüzdeki yılın 28 Şubatı arasında uygulanmasına karar verilmişti.

Süt Arzı Düştü, Fiyat Arttı

Ulusal Süt Konseyi’nin fiyatı yükseltmesinde süt arzının düşmesi etkili oldu. Süt arzındaki düşüş ise mevsimsel etkilerden kaynaklanmıştı. İşte bu durumu değerlendiren Konsey, yeniden bir araya gelerek fiyatlar üzerinde yeni bir çalışma yaptı ve çiğ süt referans alım fiyatının artmasına karar verdi.

Çiğ Süte Zam!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!