Otomobil pazarının en büyükleri arasında yer alan Çin, benzin ve motorinle çalışan araçları kademeli olarak yasaklamaya hazırlanıyor. Çin, elektrikli araç satışlarının artması için bazı önlemleri hayata geçirmeyi planlarken, hedef 2025 olarak açıklandı.

Benzinli Araç Satışlarına Bir Kısıtlamada Çin’den Geldi

Benzinli ve dizel araçlara yönelik ilk yasaklar Avrupa’da başladı. Avrupalı bazı ülkeler bu araçların satışına ve üretimine kısıtlamalar koyarken, benzinli ve dizel araçların satışına yönelik bir açıklamada Çin’den geldi.

Ülke gündemine düşen bu habere göre, ülkede satışa sunulan araçların beş tanesinden birinin elektrikli veya hibrid olması şart olacak. Uygulama için verilen süre ise 2025 yılında sona erecek. Yani Çin’de 2025 yılında satışta olan araçların beşte birlik bölümü elektrikli olacak. Çin aldığı bu kararla petrol ithalatını düşürmüş olacak. Bunun yanında hava kirliliğini de en düşük seviyelere indirecek.

Hileli Yazılımlar Avrupalı Ülkeleri Harekete Geçirdi

Avrupa ülkelerinin benzinli ve dizel araçlara yönelik aldığı tedbirler, arka arkaya patlak veren emisyon skandalları ardından hız kazanmıştı. Dünyan lideri markaların hileli yazılımları yetkilileri yeni önlemler almaya yöneltti. Bu kapsamda Hollanda geçen yılın Nisanında dizel araçların satışına yönelik bir parlamento kararı almıştı. Karara göre 2025’den sonra ülkede dizel araçların satışa sunulması yasaklandı.

Almanya’da buna benzer bir karar alarak söz konusu araçların satışını 2030 itibariyle sonlandırmayı hedeflediğini duyurdu. Almanya’nın bu kararında elektrikli araç üretiminin artırılması etkili olurken, İngiltere ile Fransa yasaklama kararını hava kirliliği nedeniyle hayata geçireceğini açıkladı. Bu ülkeler ise dizel ve benzinli araç satışlarını 2040 yılına kadar tamamen sonlandırmayı öngörüyor.

Benzinli ve dizel araçlar konusundaki son açıklama ise Çin’den geldi. Ülkenin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı tarafından yapılan açıklamaya göre yasak şimdilik karara bağlanmadı. Fakat konuyla ilgili incelemeler devam ediyor.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]