1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. DOKAP, Yeni Teşvikle Tıbbi ve Endemik Bitkiyi Değerlendirecek!

DOKAP, Yeni Teşvikle Tıbbi ve Endemik Bitkiyi Değerlendirecek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısa adı DOKAP olan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi bölgede 3 bin 600’den fazla endemik bitki türü tespit etti.  Bu endemikler arasından 400 bitki türünün üretim ve ticaretinin yapılması halinde yapanlara destek olacağını açıkladı.

DOKAP 400 Endemik Bitki Üretimine Teşvik Verecek

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi, bölgede bulunun endemik bitkilerden 400’ünün ekonomik değerinin olduğunu, bu tıbbi ve aromatik bitki türlerini üreten ve ticaretini yapanlara destek olma kararı aldıklarını duyurdu. Desteklerin üretimin artmasına katkı sağlamak için sağlanacağının altı çizildi.

Konuyla ilgili açıklama DOKAP Başkanı’ndan geldi. Başkan Ekrem Yüce, hayata geçirilecek projenin “Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanterinin Çıkarılması, Ticari Kullanımının Araştırılması ve Üreticilerin Eğitimi” başlığı altında toplandığını aktardı. Düzenlenen seminerde konuşan Yüce; Trabzonlu Ordulu ve Rizeli üreticilere seslendi. Eğitimden geçen üreticilere sertifikalarını veren Yüce, konunun önemine değindi. DOKAP sorumluluğunda olan kentlerde farklı bitki türleri tespit ettiklerini, bu bitkilerin ilaç sanayi ve aroma bakımından değerli olduğunu, bölge genelinde 3.600’ün üzerinde endemik bitki çeşidine rastladıklarını, bu bitkilerden 400 tanesinin ekonomik değerinin diğerlerinden yüksek olduğunu ifade etti.

Başkan Ekrem Yüce, 400 endemik bitkiden 284 tanesinin “Ballı Bitkiler” listesinde olduğuna dikkat çekerek, il bazlı rehber bilgiler içeren kitap çalışması yaptıklarını aktardı. İlaç sanayi ve aromatik bitki kategorisinde yer alan bu bitkilerin vatandaşlar tarafından kullanıldığını ifade eden DOKAP Başkanı, söz konusu bitkilerin ticaret amaçlı olarak pazarlandığını da söyledi.

DOKAP, Yeni Teşvikle Tıbbi ve Endemik Bitkiyi Değerlendirecek!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!