1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Emekliye Ocak Maaş Zammı 144 TL!

Emekliye Ocak Maaş Zammı 144 TL!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekliler Orta Vadeli Program’ın öngördüğü enflasyon oranına kilitlendi. SSK ve Bağkur emeklileri maaş zammı hesabı yapmaya şimdiden başladı.

Emekli Maaş Zammı Yüzde 3,4

Emekli maaş zammı bilindiği üzere enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Emekli vatandaşlar Temmuz ayında yılın ilk yarısında kaydedilen enflasyona göre zam aldı. Şimdi ise dikkatler Ocak maaş zammı için enflasyon açıklamalarına çevrildi.

Dün Orta Vadeli Program’ı dahilinde yılsonunda beklenen enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre öngörülen enflasyon yüzde 9,5 olarak kaydedildi. Bu öngörünün gerçekleşmesi halinde SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yüzde 3,4 oranında zam yansıyacak. Yüzde 3,4’lük zam ise ortalama 144 maaş zammını beraberinde getirecek.

2017 yılının Temmuz ile Ağustos aylarını kapsayan dönemdeki tahminler gerçekleşirse en yüksek maaş 4 bin 384 TL olacak. Şimdiki en yüksek maaşa bakıldığında rakamın 4 bin 240 lira seviyesinde olduğu gözlemleniyor.

SSK’dan emekli olanların maaş durumlarındaki gelişmeler ise yüzde 3,4’lük tahinle şöyle bir değişime ev sahipliği yapacak. Şu anda en 2000 öncesinde emekli olanlar bin 485 liralık aylık alıyor. Yüzde 3,4 zam ardından bu rakam bin 535 TL’ye çıkacak. 2000’le 2008 arasında emekli olmuş vatandaşların şimdiki emekli maaşları bin 165 lira seviyesinde ödeniyor. Zam ardından maaş ödemesi bin 302 TL seviyesinde öngörülüyor. 2017 yılı içerisinde emekli olan bir SSK’lı ise 885 liralık maaş alıyor. Zam ardından 2017 yılında emekli olan kişiler 915 liralık maaş ödemesi almaya hak kazanacak.

Yüzde 3,4’lük zam Bağkur emeklisi maaşlarına yansıyacak. Buna göre Bağkurlu emekli bin 302 liralık maaş alacak. Tarım emeklisinin maaşı ise 1.040 liraya yükselecek.

Emekliye Ocak Maaş Zammı 144 TL!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!