Milyonlarca emeklinin gözü kulağı Ocak zammında! SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ocak ayında çifte zam müjdesi var. Emekli maaşlarına yüzde 4,52’lik zam yapılırsa, maaşlar 200 TL kadar yükselecek!

Emekli Maaş Zammı Ocakta

Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emekli bulunuyor. Bu emeklilerin maaşları Ocak ayında zamlanacak. Emekli maaş zammını ise enflasyon oranı belirleyecek. Tüm emekliler maaş zamlarını merak ederken, enflasyon rakamları daha yakından takip edilir oldu. SSK ve Bağkur’dan emekli vatandaşlar zam oranlarının ne kadar olacağını hesap ederken, memur emeklileri ise ek zam derdine düştü. Enflasyona yönelik açıklamaları mercek altına alan emekli vatandaşlar, 3 Ocak 2018 tarihinde açıklanması beklenen enflasyon oranlarına kilitlendi.

Ocak ayında emekli maaş zammı, maaşların yükselmesini beraberinde getirecek. Bunun yanında emekli maaşlarına ek ödemede yapılacak. Ek ödeme vergi iadesinden kaynaklı olacak.

Maaş Zammını Enflasyon Oranı Belirleyecek

Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayı enflasyon oranını yüzde 10,68 olarak açıkladı. 2017 yılının sonunda aynı seviyede bir oran çıkarsa, BağKur ve SSK emeklilerinin maaşları yüzde 4,52 oranında zam görecek. Emekli maaşları bu oranla yeniden hesaplanacak. Aylık olarak maaşlara yansıtılan ek ödeme de buna göre yeniden düzenlenecek. Maaşlar ek ödeme dahil 200 liraya varan zamma ev sahipliği yapacak. şu andaki emekli maaşları incelendiğinde en düşük aylığın 885 lira olduğu görülüyor. Bu tutara ek ödemede dahil edildiğinde en düşük emekli maaşı alan bir vatandaşın eline geçen tutar 920 lira 40 kuruşa yükseliyor.

Yıl sonu enflasyonu ardından emekli maaşlarına yüzde 4,52 oranında zam uygulandığı taktirde ise en düşük emekli maaşı 925 liraya yükselecek. Bu tutara ek ödemede dahile dildiğinde emeklinin eline geçen miktar 962 lirayı bulacak.

Şu anda en yüksek emekli maaşı ise 4 bin 240 lira olarak veriliyor. Bu tutara 169lira 60 kuruş kadar ek ödeme yapılıyor. Yani en yüksek emekli maaşını alan bir vatandaşın eline geçen para ayda 4 bin 409 lira 60 kuruşu buluyor. Yüzde 4,52’lik zam maaşlara yansırsa en yüksek emekli maaşının tutarı 4 bin 431 lira 64 kuruş seviyesine yükselecek. Ek ödeme dahil emeklinin eline geçecek tutar ise 4 bin 608 lira 91 kuruş olacak.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]