Sebze ve meyve fiyatlarında artış gıda enflasyonun yüksek seviyelerde çıkmasına neden olurken, Hükümet konuyla ilgili çalışma başlattı. Hal yasası ile gıda enflasyonun önüne geçmeyi hedefleyen yetkililer, bir dizi önlem paketini hayata geçirmeyi planlıyor.

Hal Yasası Fiyatların Ucuzlamasını Sağlayacak

Sebze ve meyve fiyatları vatandaşın belini büküyor. Durum birçok kesim tarafından şikayet konusu oluyor. Vatandaşın sesine kulak veren hükümet hal yasası kapsamında bazı önlemler alarak, fiyatların geriye çekilmesini hedefliyor.

Yeni yasa ile tüketicilerin ucuz ve kaliteli meyve sebzeye ulaşması adına hayata geçirilmeye çalışılırken, yasaya dair detaylarda tek tek netleşmeye başladı. Bu kapsamda alınan kararlar arasında organize sanayi bölgeleri dahilinde hal binalarının da yer alacağı ifade edilenler arasında yer aldı. Var olan hallerde ise ürün çeşidi artacak. Ürün yelpazesi içerisine çiçek ve balık gibi ürünlerde eklenecek. Faaliyet halinde olan ve eski yapılar yenilecek. Yenilenen hal binaları içerisinde soğuk hava deposu olmazsa olmazlar arasında yerini alacak. Sebze ve meyve ticaretinde her işlem kayıt altına alınacak. Yasa yüzde 40’ı bulan kayıt dışının, kayıt altına alınmasını berberinde getirecek.

Bakanlık hallere, yeni hal yasası dahilinde bazı standart uygulayacak. Büyük ve kapsamlı haller devreye alınarak; fiyatların ucuzlaması, giderlerin düşürülmesi, vatandaşın sebze ve meyveye daha uygun fiyatlarla ulaşabilmesi çalışmaları yürütülecek. Bunların yanı sıra mega hal projeleri üretilerek, ortak bir buluşma noktası da sağlanmış olacak.

Yeni hal yasası dahilinde en dikkat çeken ayrıntı ise, hallerde çiçek ve balık gibi ürünlerinde yer alması olarak kayda geçti.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]