1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. Dolar/TL’de Güncel Durum

Dolar/TL’de Güncel Durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD ve Türkiye Para Piyasaları Karşılaştırması

Dün, dolar/TL, yatay bir seyir izleyerek günü bir önceki kapanışın hemen altında 32,1829 seviyesinden tamamladı. Aynı gün içinde dolar endeksi, önceki kapanışının hemen üzerinde 105 seviyesinde bulunmaktaydı.

ABD Ekonomik Veriler ve Fed’in Faiz Politikası

ABD’de açıklanan makroekonomik göstergeler, güçlü sinyaller vermeye devam ederken, Fed yetkilileri enflasyon konusunda daha fazla kanıt görmek istediklerini ve faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundular. Bu durum, para piyasalarında risk algısını artırdı.

ABD’de açıklanan verilere göre, öncü imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), beklentileri aşarak ekonomik faaliyetin hızlandığına işaret etti. İşsizlik maaşı başvurularındaki düşüş, ABD’de istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Faiz Kararı

Dün, TCMB politika faizini %50’de sabit bıraktı. Bankadan yapılan açıklamada, Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin sınırlı bir zayıflama gösterdiği belirtildi. TCMB, faiz kararının ardından makro finansal istikrarın korunması ve parasal aktarım mekanizmasının desteklenmesi amacıyla TL mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını artırdı.

Analistler, TCMB’nin faiz kararının ardından, yurt içi talepte yavaşlama olduğuna dair işaretlerin olduğunu ve bu durumun dikkate alınması gerektiğini belirttiler. Yurt içinde veri gündeminin sakin olduğu bir günü geride bıraktık.

Dolar/TL’de Güncel Durum
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!